Veľká noc je najvýznamnejším kresťanským sviatkom. Jej oslavy sa podľa regiónov líšia, no tradícia ostáva. Do Allianz – Slovenskej poisťovne sa každý rok s príchodom jari dostane niekoľko hlásení o poistných udalostiach, ktoré súvisia s veľkonočnými oslavami. Šibačka, alkohol, vaňa či dokonca potok. Toto všetko môže byť spúšťač škody na zdraví či majetku. Minulý rok klienti do poisťovne opäť nahlásili zopár „veľkonočných“ škodových udalostí.

 

Veľký piatok

Jeden z hlavných znakov osláv je štyridsaťdňový pôst, ktorý má zabezpečiť hojnosť v nadchádzajúcom období. Začína sa Popolcovou stredou a končí Veľkým piatkom, potom sa už stoly prehýbajú. Nechýba na nich zemiakový šalát, údené mäso, chlebíčky, kysnuté koláče či sladké baránky. Jedna vychytená koliba robí každý rok na Veľký piatok veľkolepé oslavy. V minulom roku však majiteľ kúpil údené mäso, ktoré obsahovalo vírus salmonelózy a nakazili sa ním desiatky hostí. Reštaurácia mala uzatvorené poistenie zodpovednosti za škodu s krytým rizikom infekčných chorôb, majiteľ teda všetkým poškodeným vyplatil náhradu škody.Biela sobota

V deň, kedy sa až do polnoci nekonajú nijaké bohoslužby, sa deti zabávajú maľovaním vajíčok. Najrôznejším technikám zdobenia predchádza vyfúknutie obsahu vajíčka. Minulý rok v rodine klienta Allianz – SP pomáhal s fúkaním vajíčok dedko svojej vnučke. Po vyfúknutí pätnásteho spadol zo stoličky a pri páde si zlomil zápästie na pravej ruke.Veľkonočná nedeľa

Nedeľa je začiatkom sviatkov a oslavou vzkriesenia a života. V tento deň sa svätili baranček, bochník, vajcia a víno. Pri pečení veľkonočného barančeka však treba byť opatrný. V minuloročnú Veľkonočnú nedeľu Allianz – Slovenská poisťovňa prijala hlásenie o škode na majetku. Klientka si počas pečenia barančeka nastavila na rúre časovač a odbehla natrhať bahniatka. Časovač na spotrebiči zlyhal, rúra piekla ďalej a koláč zhorel na uhoľ. Našťastie sa klientka vrátila skôr ako vznikol požiar. Náhradu škody za zničený spotrebič jej preplatilo poistenie domácnosti.

 

Veľkonočný pondelok

Najvýznamnejší deň veľkonočných sviatkov je Veľkonočný pondelok, ku ktorému neodmysliteľne patria oblievačka a šibačka. Mladí šibači z obce na východnom Slovensku išli z domu do domu, v každom ich ponúkli pohárikom. Na konci dediny už nevládali stáť bez pomoci a jeden z nich sa oprel o živý plot pred domom. Polámal okrasné kry a spadol na skalku s jazierkom.

Helena Kanderková
špecialistka externej komunikácie Allianz - SP
Ako vám môžeme pomôcť?