S poistením od Allianz - SP na vrchol Himalájí 

31. marec 2016

 

Zdolať osemtisícovku v Himalájach je snom každého horolezca. Najbližšie sa o to pokúsi mladý dobrodruh Michal Gabriž, ktorý v týchto dňoch odletel do Nepálu, kde sa pridá k najznámejšiemu slovenskému horolezcovi Petrovi Hámorovi. Spolu chcú zdolať ôsmu najvyššiu horu sveta Manaslu, vysokú 8163 metrov, ktorá leží v Nepálskych Himalájach. Pre horolezca Michala Gabriža je to už druhý pokus dosiahnuť vrchol Manaslu.

 

Naposledy sa o to pokúsil pred dvomi rokmi, no svoj výstup musel predčasne ukončiť vo výške 7000 metrov pre mimoriadne nepriaznivé počasie. A hoci ide o skúseného horolezca, ktorý zdolal vrcholy najvyšších štítov v Európe či Ázii, magickú hranicu 8000 metrov má stále pred sebou. Expedícia sa bude skladať z dvoch častí. „Najskôr nás čaká aklimatizácia, kde sa na normálnej ceste pokúsime dostať čo najvyššie, aby si naše telá zvykli na nadmorskú výšku. Potom sa v prípade dobrých podmienok pokúsime o výstup novou cestou, ktorou doteraz ešte nikto nešiel. Je to veľmi pekná cesta na severný hrebeň. Radi by sme tak otvorili novú cestu na vrchol hory,“ priblížil pred odchodom plány Michal Gabriž.


Jedným z partnerov expedície je aj Allianz – Slovenská poisťovňa, ktorá Michalovi Gabrižovi poskytla komplexné cestovné poistenie počas celej expedície. „Ak by došlo k nejakému problému či úrazu, záchrana v týchto vysokých nadmorských výškach je veľmi nákladná. Jednak vrtuľníky majú určitý limit a pri výške nad 6000 metrov je už veľký problém letieť, taktiež letové hodiny sú veľmi drahé. V prípade potreby treba dať dohromady tím, domácich alebo horolezcov, ktorí sú ochotní podieľať sa na takejto komplikovanej záchrannej akcii. Vo finále sa náklady na záchranu môžu vyšplhať naozaj vysoko, takže dobré poistenie je niečo, bez čoho by som si netrúfol vydať sa na takúto expedíciu,“ dodal Michal Gabriž.


Allianz – SP želá členom expedície úspešný výstup na vrchol Manaslu a šťastný návrat na Slovensko.

 

Helena Kanderková
špecialistka externej komunikácie Allianz - SP
Ako vám môžeme pomôcť?