Je vaše auto pripravené na zimu? Od zajtra sú zimné pneumatiky povinné

14. november 2018
  1. Neprezuté pneumatiky vám môžu znížiť poistné plnenie
  2. Pri teplote pod 10 stupňov Celzia je jazda na zimných pneumatikách bezpečnejšia
  3. Kriváň na 5-centovej minci vám pomôže otestovať, či vaše pneumatiky nie sú ojazdené

Novembrová námraza na vozovke a následná zrážka dvoch vozidiel, z ktorých zadné nestačilo dobrzdiť. Podobné poistné udalosti sa v štatistikách Allianz – SP začiatkom zimy objavujú čoraz častejšie. Ak navyše vinník nemal prezuté pneumatiky, od 15. novembra môže mať problém  pri riešení nehody, ale aj poistnej udalosti.


Používanie zimných pneumatík je totiž v období od 15. novembra do 31. marca povinné pre osobné vozidlá, pokiaľ sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, námraza alebo ľad. V opačnom prípade sa vodiči vystavujú riziku vzniku dopravnej nehody a pokuty od polície, ktorá vodičovi navyše môže zakázať pokračovať v jazde. Náklady spojené s následným odtiahnutím vozidla si, samozrejme, vodič hradí sám.

 

Pod 10 stupňov prezujte pneumatiky

A prečo sú správne pneumatiky pri jazde v zimnom období také dôležité? „Zimné pneumatiky odporúčame už pri nižších teplotách, v našich podmienkach je to pri teplotách nižších ako 10 stupňov Celzia, nakoľko zmes, ktorá je použitá v letných pneumatikách stvrdne a pneumatiky sa tak rýchlo dostávajú do šmyku. Zimné pneumatiky majú členitejší dezén s malými lamelami a vďaka tomu lepšie držia na vozovke pri zníženej teplote a na zasneženom povrchu. Takisto brzdná dráha vozidla na letných pneumatikách je pri nepriaznivom počasí oveľa dlhšia,“ vysvetľuje Martin Škultéty z oddelenia likvidácie poistných udalostí motorových vozidiel Allianz – SP.

 

Nesprávne pneumatiky vám môže zrátať aj poisťovňa

Neprezuté pneumatiky môžu byť navyše príčinou zníženého poistného plnenia. „V prípade vzniku poistnej udalosti je poisťovňa oprávnená primerane znížiť poistné plnenie, ak došlo k poškodeniu alebo zničeniu vozidla z dôvodu, že nebolo udržiavané v riadnom technickom a výrobcom predpísanom stave, napríklad aj ak malo nesprávne zvolené pneumatiky či ojazdený dezén. V zázname o dopravnej nehode od polície však musí byť uvedené, že príčinou vzniku nehody boli práve nesprávne zvolené pneumatiky, prípadne to preukáže znalecké dokazovanie,“ dodáva hovorkyňa Allianz – SP Lucia Muthová.

 

Ojazdenosť pneumatík skontrolujte 5-centovkou

Okrem správne zvolených pneumatík je dôležité skontrolovať aj hĺbku dezénu pneumatiky. Slovenské zákony povoľujú minimálnu hĺbku dezénu na zimnej pneumatike 3 mm (na letnej je to 1,6 mm). Ak po ruke nemáme hĺbkomer, na kontrolu drážok zimných pneumatík stačí známy test so slovenskou 5-centovou mincou. Tá má na zadnej časti vyobrazený najznámejší slovenský vrch, Kriváň. A vrchol Kriváňa na rube mince je vzdialený od okraja mince presne 3 mm. Ak teda vložíte mincu do drážky pneumatiky a vrchol Kriváňa je skrytý v drážke, pneumatika na vašom vozidle spĺňa zákonom stanovené podmienky pre použitie v zime a nemá problém ani s prírodnými zákonmi. Ak však vrchol kopca vidíte, pneumatika je zrelá na prezutie.

Odporúčaná hĺbka dezénu zimných pneumatík je pritom 4 mm, a to si viete jednoducho zmerať aj 2-eurovou mincou, keďže strieborný okraj dvojeurovky má presne 4mm.

Helena Kanderková
špecialistka externej komunikácie Allianz - SP
Ako vám môžeme pomôcť?