Ako si efektívne nastaviť myseľ s Allianz blogom

Cítite sa unavene a neviete sa sústrediť? Nemusí ísť o jarnú únavu!

Cítite sa pod psa, ale je to niečo iné ako typická jarná únava? Pridružujú sa k tomu ďalšie zdravotné problémy? Najväčšou nepríjemnosťou však je, keď sa už musíte výrazne obmedzovať v práci aj v osobnom živote. Čo teda môže byť príčinou? Možno máte takzvaný dlhý covid.
  •  93,0 % dýchavičnosť, 
  •  85,1 % mozgová hmla, 
  •  80,5 % pohybové symptómy,
  •  77,7 % únava,
  •  74,8 % tlak na hrudi,
  •  72,2 % nevoľnosť po námahe,
  •  61,4 % tachykardia,
  •  53,6 % bolesti hlavy,
  •  52,2 % bolesti kĺbov,
  •  51,0 % problémy s pamäťou,
  •  48,6 % problémy s rečou.

Pandémia už síce skončila, no následky covidu, zdá sa, budeme cítiť ešte mnoho rokov. Ochorieť môžeme rovnako ako pri ďalších vírusoch spôsobujúcich nádchu či chrípku znovu a znovu. A veľkým problémom, ktorý budeme musieť riešiť, je práve dlhý covid. Mnohí ľudia aj po niekoľkých mesiacoch či rokoch udávajú pretrvávajúce ťažkosti. A to aj takí, ktorí prekonali len mierny alebo stredne závažný priebeh ochorenia.

Podľa štúdie zo Škótska sa dlhý covid prejavil u 6,6 % – 10,3 % dospelých. Sú to alarmujúce čísla. Výskumy takisto naznačujú, že znepokojujúce symptómy častokrát vymiznú až po roku. Pretrvávanie symptómov sa však môže výrazne líšiť. Niektorí jedinci ich pociťujú oveľa dlhšie a nie každému spôsobia práceneschopnosť.

Starý otec mieša čaj pre chorého syna.

Ukazuje sa, že prevenciou je najmä to, že sa nenakazíme. S každou ďalšou nákazou totiž stúpa aj riziko dlhého covidu. Očkovanie teda rozhodne nie je zbytočné a môže poskytnúť zvýšenú formu ochrany. Okrem toho, že ste viac chránený pred samotnou nákazou covidom (hoci nie na 100 %), máte oveľa vyššie šance vyhnúť sa tomu dlhému. Potvrdzuje to ďalšia štúdia publikovaná v prestížnom časopise JAMA.

Liečba je zatiaľ väčšinou len symptomatická. Vhodné lieky vám môžu pomôcť zvládať príznaky ochorenia a zlepšiť tak kvalitu vášho života. Samozrejme, výskum napreduje a za určitý čas sa pravdepodobne dočkáme aj vhodnejších liekov.

Lekárka vyšetruje prístrojom pacienta.
Veľkým rizikom je, že niektoré zo symptómov vás môžu na dlhšie obdobie úplne vyradiť z pracovného života. Platí to rovnako pre manuálne pracujúcich, ale aj ľudí, ktorí sa živia duševnou prácou. Analýza Štátneho poistného fondu v New Yorku zistila, že približne 18 % žiadateľov s dlhým covidom sa nevrátilo do práce dlhšie ako rok a väčšina z týchto žiadateľov bola mladšia ako 60 rokov.1 Nadmerná únava a takzvaná mozgová hmla je pri vykonávaní niektorých povolaní totiž doslova stopkou.

Ak človek ostane dlhodobo práceneschopný z dôvodu dlhého covidu, alebo iného ochorenia, vždy je to nečakané, náhle a často s nepríjemnými dôsledkami pre celú rodinu. Preto treba myslieť už vopred na svoju budúcnosť a zabezpečiť sa pre prípad zníženia príjmu.

Ak ste napríklad mladá rodina s dvoma maloletými deťmi, kde manželka je na materskej a všetko ostatné je závislé od príjmu muža, v prípade, ak budete práceneschopný, dostanete dávky, ktoré zodpovedajú niečo vyše 60 % doterajšieho čistého príjmu. Rodina tak zo dňa na deň príde o viac ako tretinu príjmu. V prípade priemernej hrubej mzdy 1 400 eur, ktorá zodpovedá čistej mzde zhruba vo výške 1 215 eur, je to strata vyše 460 eur mesačne, namiesto doterajšej čistej mzdy na účet zrazu príde len zhruba 750 eur.

Žena smrká a má v ruke telefón.
Životné poistenie je komplexným produktom a orientovať sa v detailoch môže byť náročné. Sme najväčšia slovenská poisťovňa a zároveň jeden z najväčších globálnych poisťovacích hráčov na trhu, ktorý má široké zastúpenie po celom Slovensku. Vďaka tomu si viete nechať bezplatne navrhnúť životné poistenie na mieru. Stačí vyplniť kontaktný formulár a my sa vám ozveme. Dobrá rada je totiž na nezaplatenie a vy uvidíte svoju budúcnosť postavenú na pevnejších základoch.