Začala motorkárska sezóna - Nejazdite hneď na plný plyn! | Allianz - Slovenská poisťovňa

Začala motorkárska sezóna - Nejazdite hneď na plný plyn!

 1. Allianz – Slovenská poisťovňa zaznamenala najviac poistných udalostí vodičov motoriek na začiatku sezóny
 2. Pred prvou jazdou čelia motorkári niekoľkým vážnym rizikám
 3. Odborníci Allianz centra pre technológie preto pripravili niekoľko rád, ktoré by mali motorkári na začiatku sezóny dodržať

Nejazdite hneď na plný plyn, znie rada bezpečnostných odborníkov z Allianz centra pre technológie (AZT) v Mníchove na začiatku motorkárskej sezóny. Z ich dlhoročných skúseností vyplýva, že najviac úrazov na motorkách, a bohužiaľ aj tých smrteľných, sa stane na začiatku sezóny. Aj Allianz – Slovenská poisťovňa eviduje najviac poistných udalostí motorkárov v minulom roku práve v júni.

 

Ktoré mesiace sú najrizikovejšie?

Z pohľadu počtu poistných udalostí sú tradične najrizikovejšie letné mesiace, v roku 2011 evidovala Allianz – Slovenská poisťovňa najviac poistných udalostí vodičov motoriek v júni. Z havarijného a povinného zmluvného poistenia vtedy poisťovňa zaregistrovala niečo vyše 18 percent zo všetkých poistných udalostí, ktorých účastníkmi boli motorkári. Za júnom nasledujú prázdninové mesiace, júl a august, v ktorých Allianz – SP zaznamenala zhodne menej ako 16 percent zo všetkých poistných udalostí vodičov motoriek.

Nárast počtu poistných udalostí zaznamenáva Allianz – Slovenská poisťovňa pravidelne v jarných mesiacoch na začiatku motorkárskej sezóny. V závislosti od počasia sa počet poistných udalostí zvyšuje práve v apríli a v máji, keď mnohí vodiči motoriek vyťahujú svoje stroje z garáží a vyrážajú ich vyvetrať na jarné cesty.

 

Prevenciou je zodpovedná príprava

Motorky už dávno nie sú zábavou len mladých začínajúcich vodičov, ale aj dlhoročných skúsených motorkárov. Bohužiaľ, ani desaťtisíce najazdených kilometrov nie sú zárukou, že sa vyhnú dopravnej nehode. Reálne riziko nehôd hrozí často na jar, keď na okraji vozoviek zostáva drť a alebo iný zimný posyp. Odborníci z Allianz centra pre technológie preto pripravili niekoľko rád, ktoré by mali motorkári dodržať pred prvou jazdou po zime:

 1. Cez zimu sa reflexy vodičov motoriek spomaľujú. Dajte si preto pred prvou jazdou aspoň krátky tréning mimo plnej cestnej premávky, napr. na rozľahlom parkovisku.
 2. Nepodceňujte správne ochranné oblečenie, nie nadarmo sa medzi motorkármi hovorí, že v prípade pádu je lepšie brúsiť cudziu kožu.
 3. Dajte si pred prvou jazdou motorku skontrolovať u odborníka, aj pri zimnom skladovaní jej totiž hrozí nebezpečenstvo poškodenia, napr. kolies. Dôležité je minimálne prekontrolovať tlak v pneumatikách a funkčnosť bŕzd.

Často sa však stáva, že pád či zrážka s iným vozidlom sa už odvrátiť nedá a v takých prípadoch vás ochráni úrazové či životné poistenie. Nezabúdajte však, že správna zodpovedná príprava pred prvou jazdou ja často tým najlepším životným poistením.

Dátum vydania: 24.05.2012

Kontakty pre novinárov

 • Lucia Muthová
  hovorkyňa, riaditeľka odboru firemnej komunikácie
  Tel.: +421.2.5963 3114
  e-mail:

 • Helena Kanderková
  špecialistka externej komunikácie
  Tel.: +421.2.5963 3104
  e-mail:
Youtube Facebook