Z vianočnej pohody peklo v priebehu minúty | Allianz - Slovenská poisťovňa

Z vianočnej pohody peklo v priebehu minúty

 1. Stačí 60 sekúnd, aby vianočný stromček zhorel do tla
 2. Častou príčinou požiarov stromčekov sú elektrické svetielka či radiátory
 3. Allianz - SP zaznamenala v roku 2011 až 771 poistných udalostí, ktorých príčinou bol požiar

Na Vianoce sa všetci tešia ako na sviatky pokoja a pohody v kruhu svojej rodiny. Sviatočná idylka sa však môže už v priebehu 60 sekúnd zmeniť doslova na horúco peklo, ktoré v najlepšom prípade bude znamenať „len" značné škody v domácnosti, v tom horšom aj ohrozenie života v dôsledku požiaru. A spôsobiť ho môže práve najkrajšia súčasť sviatkov, vianočný stromček, ktorý je počas Vianoc častou príčinou požiaru.

Suchý stromček je ako zápalka

Je nutné si uvedomiť, že väčšina  stromčekov je vytnutých ešte na jeseň, čo znamená, že až do vianočných dní strácajú svoj obsah vody. Navyše, vo vykúrenej miestnosti v byte či dome prirodzene rýchlo vyschnú a doslova sa zmenia na veľkú zápalku. Potom stačí už len malý plamienok alebo iskrička a celú miestnosť v priebehu pár chvíľ zachvátia obrovské plamene. Allianz - SP zaznamenala v roku 2011 až 771 poistných udalostí, ktorých príčinou bol požiar. Takéto škody dosiahli výšku skoro 1 a pol milióna eur.

„Testy ukázali, že vyschnutý vianočný stromček vzbĺkne ako fakľa a zhorí v priebehu 60 sekúnd. Navyše, veľké plamene môžu čoskoro zachvátiť celú miestnosť a záchrana života sa tak stáva otázkou niekoľkých sekúnd," hovorí Jozef Hrdý, riaditeľ odboru likvidácie poistných udalosti v Allianz - Slovenskej poisťovni. A čo je úplne najhoršie, kmeň vyschnutého stromčeka obsahuje celulózu a olej. Keď sa oheň dostane až k nim, nasleduje výbuch.

Pozor na svetielka či blízkosť radiátora

Spúšťačom požiarov nemusia byť len sviečky alebo iný otvorený oheň, ktorý zostane bez dozoru. Príčinou môže byť aj skrat elektrických svetielok, ktoré sú už neoddeliteľnou súčasťou výzdoby vianočných stromčekov. Keďže sa využívajú len počas krátkeho obdobia, často ide o lacné výrobky, ktoré sú počas väčšiny roka uložené v nevhodných priestoroch, čo riziko skratu ešte zvyšuje.

Častým a zároveň podceňovaným zdrojom požiarov zapríčinených vianočným stromčekom sú radiátory či iné výhrevné telesá. Ak sa nachádzajú príliš blízko stromčeka, jeho vzbĺknutie sa môže stať len otázkou času. Podľa jednej zo štúdií, každý piaty požiar stromčeka je zapríčinený práve výhrevným telesom.

Vyhnite sa katastrofe

Experti  na nehody z Allianz preto upozorňujú na dodržiavanie niekoľkých jednoduchých pravidiel:

 1. Zabezpečte, aby v stojane na vianočný stromček bolo dostatočné množstvo vody, aby rýchlo nevyschol.
 2. Nepoužívajte pri dekorácii stromčeka prachový sneh v spreji, urýchľuje horenie.
 3. Nikdy nenechávajte deti alebo zvieratá samé v miestnosti, v ktorej horia sviečky.
 4. Postavte stromček čo najďalej od radiátorov a iných výhrevných telies.
 5. Skontrolujte v akom stave sú eletrické svetielka predtým, ako ich použijete.

Taktiež nezabúdajte na spoľahlivú ochranu, pre prípad nehody. Riziku požiaru je v Allianz – SP súčasťou poistenia majetku. „Odporúčam mať uzatvorené poistenie nehnuteľnosti (rodinný dom, byt) a poistenie  zariadenia domácnosti (hnuteľné veci) súčasne. Najmä pri požiaroch totiž takmer vo všetkých prípadoch prichádza  k poškodeniu zariadenia domácnosti a zároveň aj stavby. Ak nie priamo ohňom, tak sálavým teplom z ohňa, zadymením sadzami alebo vodou, ktorou  požiar hasili,” hovorí Jozef Hrdý z Allianz – SP. „Zabudnúť však netreba ani na poistenie zodpovednosti, keďže škody môžete spôsobiť aj susedom, a to najmä pri bytových domoch" dodáva.

Dátum vydania: 19.12.2012

Kontakty pre novinárov

 • Lucia Muthová
  hovorkyňa, riaditeľka odboru firemnej komunikácie
  Tel.: +421.2.5963 3114
  e-mail:

 • Helena Kanderková
  špecialistka externej komunikácie
  Tel.: +421.2.5963 3104
  e-mail:
Youtube Facebook