Vodiči pozor, na cestách je divočina! | Allianz - Slovenská poisťovňa

Vodiči pozor, na cestách je divočina!

 1. Od septembra eviduje Allianz – SP škody zapríčinené zrážkou so zverou už za takmer pol milióna eur
 2. Počet takýchto škôd za posledné štyri roky neustále stúpa
 3. Vodiči si môžu uplatniť škody z havarijného poistenia

So začiatkom jesenného obdobia sa zvyšuje aj frekvencia výskytu divej zveri v blízkosti ciest, a to najmä v noci a ráno, kedy môže byť viditeľnosť a aj pozornosť vodičov znížená. Riziko stretu so zverou je tak pre vodičov v tomto období vyššie, čo dokazujú aj štatistiky poisťovní. Allianz – SP zaznamenala len od začiatku septembra do dnešných dní takmer 284 poistných udalostí zapríčinených zrážkou so zvieraťom v celkovej výške takmer 500-tisíc eur.

Že takéto prípady nie je možné brať na ľahkú váhu ukazuje aj prípad vodiča, ktorému nadránom vybehlo z lesa pri ceste stádo diviakov. Po zrážke s dvomi diviakmi jeho auto vošlo do priekopy, kde navyše zachytil aj strom. Vodič vyšiel z nehody ešte pomerne dobre, ale auto utrpelo totálnu škodu a ostalo nepojazdné.

 

Počet škôd stále stúpa

Skutočnosť, že vodiči by nemali riziko kolízie z divou zverou podceňovať, podčiarkuje aj nasledovná štatistika. Za posledné štyri roky eviduje Allianz – SP neustále sa zvyšujúci počet takýchto poistných udalostí. Len za minulú jeseň dosiahli škody po takýchto nehodách vyše 750-tisíc eur, jeseň predtým v roku 2010 dokonca takmer milión eur.

 

Uplatňovanie škody

Ak má klient uzatvorené havarijné poistenie, je postup pri hlásení škody rovnaký, ako pri akejkoľvek inej poistnej udalosti. Klient nahlási škodu poisťovni, ktorá preskúma okolnosti vzniku škody a jej rozsah a po potvrdení oprávneného nároku klientovi vyplatí náhradu škody v zmysle dojednaných poistných podmienok.

Náhradu škody v poisťovni si môže motorista uplatniť aj z poistenia skiel a vybraných rizík. Už v základnom poistení je kryté aj riziko stretu alebo zrážky so zvieraťom. Toto poistenie uprednostňujú skúsení vodiči, ktorí sa neobávajú havárie, ale chcú svoje vozidlo výhodne poistiť proti ďalším rizikám.

Na kolízie vozidla a zvieraťa sa v špecifických situáciách vzťahuje aj povinné zmluvné poistenie, a to v prípade, ak sa preukáže zodpovednosť vodiča za spôsobenú škodu, najčastejšie majiteľovi hospodárskeho zvieraťa. Vtedy je škoda uhradená z povinného poistenia motoristu. Takéto situácie predstavujú v rámci povinného zmluvného poistenia len 0,1 percenta z celkového počtu hlásených škôd.

Dátum vydania: 18.10.2012

Kontakty pre novinárov

 • Lucia Muthová
  hovorkyňa, riaditeľka odboru firemnej komunikácie
  Tel.: +421.2.5963 3114
  e-mail:

 • Helena Kanderková
  špecialistka externej komunikácie
  Tel.: +421.2.5963 3104
  e-mail:
Youtube Facebook