Za promile na svahu či za volantom vám poisťovňa zníži alebo zamietne poistné plnenie 

20. december 2017
  1. Pri nehode v opitosti môže od vás poisťovňa vymáhať náhradu škody až do výšky 100 percent
  2. Minulé Vianoce uplatnila Allianz - SP regres až v troch prípadoch
  3. Pri úraze na svahu s viac ako 1,5 promile vám poisťovňa škodu zamietne

K Vianočným sviatkom a Silvestru už tradične patria oslavy a s nimi spojená konzumácia alkoholických nápojov. Pozor však na alkohol v krvi za volantom alebo na svahu. Okrem problémov so zákonom môže poisťovňa pri vzniku poistnej udalosti znížiť, alebo dokonca zamietnuť poistné plnenie.

 
Regres 50 aj 100 percent

Ak v opitosti narazíte do iného vozidla, poisťovňa z vášho povinného zmluvného poistenia (PZP) uhradí škodu, ktorú ste spôsobili inému. Podľa zákona o PZP má však právo vymáhať od vás náhradu škody, ak ste nehodu spôsobili pod vplyvom alkoholu, a to v závislosti od nameranej hodnoty alkoholu v krvi. „Ak vodičovi namerali do jedného promile alkoholu v krvi, uplatňujeme si náhradu, takzvaný regres do výšky 50 percent z vyplatenej sumy. V prípade alkoholu nad jedno promile si môžeme uplatniť regres až do výšky 100 percent z vyplateného poistného plnenia¹,“ objasňuje hovorkyňa Allianz – Slovenskej poisťovne Lucia Muthová. „Len počas minuloročných vianočných sviatkov sme si napríklad uplatnili regres z dôvodu požitia alkoholu až v troch prípadoch,“ dopĺňa L. Muthová.


Zodpovedný spolujazdec

Zodpovední by mali byť aj spolujazdci vodiča. Ak si totiž podnapitý klient vedome sadne do auta k podnapitému kamarátovi, havarujú a spolujazdec sa zraní, poisťovňa mu môže znížiť poistné plnenie z jeho životnej či úrazovej poistky. Allianz – SP v takýchto prípadoch spravidla uplatňuje spoluvinu vo výške 20 až 30 percent. „Takéto prípady nie sú vôbec ojedinelé. Mali sme prípad, keď vodič a jeho dvaja spolujazdci popíjali spoločne v miestnom pohostinstve, spoločne nasadli do auta a podnapitý vodič narazil do stĺpu verejného osvetlenia. Vodič sa nezranil, jeden spolujazdec utrpel ľahké, druhý ťažké zranenie s dobou liečenia až 5 mesiacov. Keďže bolo v trestnom konaní preukázané, že obaja poškodení si boli vedomí alkoholu v krvi vodiča, obom sme priznali spoluvinu vo výške 30 percent,“ uvádza L. Muthová.


Triezvo na svahu

Podobne postupuje poisťovňa aj pri škodách na svahu. Ak ste požili alkohol a utrpíte zranenie pri lyžovaní či snowboardovaní, poisťovňa vám môže znížiť náhradu škody primerane podľa toho, do akej miery bol príčinou nehody práve alkohol v krvi. Ak vám však namerajú viac ako 1,5 promile, poisťovňa vám vzniknutú škodu nenahradí. Vždy to však závisí od konkrétnych okolností a ku každému prípadu poisťovňa pristupuje individuálne.


Rady a tipy ako jazdiť bezpečne aj cez vianočné sviatky:

  • pred cestou skontrolujte stav svojich pneumatík,
  • dbajte o zvýšenú bezpečnosť na cestách,
  • jazdite pomalšie ako obvykle,
  • dodržiavajte bezpečnú vzdialenosť, pretože na mokrej či zamrznutej vozovke je brzdná dráha omnoho dlhšia,
  • v úsekoch so zníženou viditeľnosťou používajte diaľkové či hmlové svetlá,
  • jazdite opatrne najmä v obciach a v blízkosti kostolov a námestiach s vianočnými stromčekmi, kde sa počas sviatkov zvykne zdržiavať viac ľudí.

¹ Netýka sa poistných udalostí, ktoré vznikli pred účinnosťou zákona č. 381/2001 Z. z. o povinnom zmluvnom poistení (doplnené 11.12.2018) 

Helena Kanderková
špecialistka externej komunikácie Allianz - SP
Ako vám môžeme pomôcť?