1. Fínski dôchodcovia míňajú najviac na knihy, slovenskí na domácnosť
  2. Na Slovensku je najmenší rozdiel v dôchodkoch žien a mužov
  3. Ženy by si mali plánovať vlastné finančné zabezpečenie dôchodku

 

Britskí dôchodcovia sa cítia vo svojich domoch zrejme dobre. V porovnaní so susedmi z iných európskych krajín míňajú najviac peňazí na nábytok a spotrebný tovar v domácnosti. Ich rovesníci v Čiernej Hore si potrpia na topánky a Fíni uprednostňujú nákup kníh. Slovenskí seniori dávajú najviac peňazí mesačne na domácnosť; vodu, elektrinu a plyn.

 

Dôchodkyňa budúcnosti – vzdelaná, s vyšším príjmom a dôchodkovým sporením

Výskum skupiny Allianz na základe informácií od Štatistického úradu Európskej komisie (Eurostat) hodnotil pri príležitosti Medzinárodného dňa žien situáciu dôchodkýň, ich dcér a vnučiek.

Mladé ženy sú dnes vzdelanejšie ako kedysi a majú lepšie možnosti postarať sa o seba. Na Slovensku má vyššie stredoškolské alebo vysokoškolské vzdelanie až 73,7 % žien vo veku 20 až 24 rokov. Slovenskí muži sú v tabuľke vzdelanostnej úrovne dokonca na druhom mieste spomedzi všetkých skúmaných krajín. Vo veku 20 až 24 rokov má u nás až 80,1 % mužov maturitné vysvedčenie či vysokoškolský diplom. Patríme tak medzi najvzdelanejšie krajiny Európy.

Brigitte Miksa, expertka na dôchodkové systémy v skupine Allianz, hovorí: „Mladé ženy vedia, že ich kariéra má dlhodobý vplyv na ich dôchodkový príjem. Každá etapa života, v ktorej ostávajú doma alebo pracujú na čiastočný úväzok, tento príjem znižuje.

Aj keď ženy v súčasnosti, oproti predchádzajúcim generáciám, žijú nezávislý život, stále sú v skupine s nižšími príjmami, často sa obetujú rodine a pracujú na polovičný úväzok, dostávajú teda nižší zákonný dôchodok ako muži a nemôžu si zabezpečiť rovnaké alebo vyššie dôchodkové sporenie.

 

Vyrovnané slovenské dôchodky

Štúdia skupiny Allianz hovorí, že v 27 členských štátoch EÚ majú v priemere o 40 percent vyšší dôchodok muži než ženy. Napríklad v Nemecku je rozdiel medzi pohlaviami 44 % a najväčšia medzera je v Luxembursku – až 47 %. Slovensko je vo vyrovnanosti dôchodkov na prvom mieste. Spomedzi všetkých krajín máme najnižší rozdiel v dôchodkoch žien a mužov – len 8 %.

Skupina Allianz radí ženám, aby dodržali šesť bodov, ktorými môžu pomôcť k lepšiemu zabezpečeniu si svojej finančnej budúcnosti:

1. Vyhľadať pomoc finančného poradcu.

2. Viesť si evidenciu vo svojich financiách, odkladať si mzdové výkazy, nájomné zmluvy, porovnávať príjmy a výdavky, sledovať ich a pravidelne si rátať sumy, ktoré sa mesačne dajú ušetriť.

3. Poistiť si svoju práceschopnosť. Práca je základom pravidelného príjmu. Jeho výpadok môže kompenzovať životné poistenie.

4. Pravidelne si odkladať. Za každých okolností mať vždy finančnú rezervu, ktorá je istotou v každej životnej situácii.

5. Zabezpečiť si dlhodobú starostlivosť. Očakávaná dĺžka života žien je vždy vyššia ako u mužov a treba myslieť do budúcnosti.

6. Začať si šetriť hneď. Platí, že čím skôr začneme, tým viac si našetríme. Časť výplaty by vždy mala ísť aj na dôchodkové sporenie.

Helena Kanderková
špecialistka externej komunikácie Allianz - SP
Ako vám môžeme pomôcť?