Prázdniny na svahu. Ako prepraviť lyže?

10. február 2015
  1. Ak sa počasie nezmení, jarné prázdniny sa dajú „prelyžovať“
  2. Lyže môžu preraziť stenu strešného boxu a vletieť do iného auta
  3. Pozor na prudké brzdenie s nákladom na streche

Polročná klasifikácia sa už skončila a školáci sa tešia na týždeň študijného voľna. Termíny jarných prázdnin sú už tradične rozdelené podľa regiónov. V tomto školskom roku začnú prázdninovať ako prví žiaci z Banskobystrického, Žilinského a Trenčianskeho kraja. Prestávka od učenia je pre nich naplánovaná od pondelka 16. do piatku 20. februára 2015. Stredoslovákov vystriedajú školáci z Košického a Prešovského kraja, ktorí budú prázdninovať od 23. do 27. februára 2015. Ako poslední si od školských lavíc oddýchnu žiaci stredných a základných škôl v Bratislavskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji, a to od 2. do 6. marca 2015.Bezpečná cesta za aktívnym oddychom

Jedným zo spôsobov, ako prežiť skvelé prázdniny a mať blízkych pokope, je vybrať sa na rodinnú lyžovačku a posledné zasnežené dni prežiť aktívnym oddychom. Treba si však dávať pozor, k úrazu nemusí dôjsť len na svahu, rovnako nebezpečná môže byť aj cesta do lyžiarskeho strediska. Aby prebehla bezpečne, je nutné dbať na správne upevnenie lyží na streche auta. Kolízie s nebezpečnou športovou výbavou analyzovalo Allianz centrum pre technológie (AZT) v Ismaningu, kde pri crash teste simulovali jej nesprávne upevnenie pri rýchlosti 50 kilometrov za hodinu. Výsledok dopadol hrozivo.Čo ukázal crash test?

Aby experti simulovali čo najpravdepodobnejší scenár nehody, crash test vykonali s vozidlom, ktorého strešný box bol naložený typickou výbavou do hôr. Celková váha prepravovaných vecí bola len 34 kg namiesto maximálnych 50 kg odporúčaných výrobcom. Pri havárii lyže prerazili stenu boxu a spolu s ostatnými časťami nákladu vyleteli von. Pri náraze by tak obsah nosiča mohol vážne ohroziť pasažierov vozidla nachádzajúceho sa pred ním.

"V strešnom boxe by malo byť k dispozícii vybavenie pre správne zaistenie nákladu – teda viazanie, najlepšie s kovovými súčiastkami, ktoré, na rozdiel od plastových, lepšie odolávajú zimným teplotám," upozorňuje Melanie Kreutner z AZT.Pravidlá bezpečného prevozu lyžiarskej výbavy

Podľa znalcov z AZT nie všetci cestovatelia vedia, ktoré veci do strešného boxu patria a ktoré už nie. Základné pravidlá sú pritom jednoduché:

1. Na strechu auta nepatrí nič, čo nie je možné vo vnútri boxu bezpečne zaistiť popruhmi.
2. Čím ľahší náklad na streche prevážame, tým lepšie.
3. Lyže a ľahšie príslušenstvo môžeme uložiť do strešného boxu, lyžiarky a ťažšie časti je vhodné prevážať v kufri auta.
4. Hornú hranicu odporúčanej váhy nákladu nesmieme prekročiť.
5. Treba mať na pamäti, že vozidlo s naloženým strešným boxom sa pri prudkom brzdení a v zákrutách môže správať nestabilne.

Helena Kanderková
špecialistka externej komunikácie Allianz - SP
Ako vám môžeme pomôcť?