Počet krádeží bicyklov prudko stúpa, pomôže poistenie

11. máj 2017
  1. Za päť rokov stúpol počet krádeží bicyklov viac ako dvojnásobne
  2. Ochrániť svoj bicykel pred zlodejmi môžete poistením svojej domácnosti
  3. Bicykel môžete poistiť aj pri ceste do zahraničia
Komplikovaná dopravná situácia vo väčšine slovenských miest, nedostatok parkovacích miest, ale aj chuť žiť zdravšie núti čoraz viac Slovákov hľadať alternatívne spôsoby dopravy. V uliciach sa tak čoraz častejšie objavujú mopedy, kolobežky, kolieskové korčule, no najmä bicykle. S ich popularitou prudko stúpa aj počet krádeží bicyklov, ktoré miznú priamo z pivníc či garáží. Potvrdzujú to aj policajné štatistiky, podľa ktorých bolo minulý rok odcudzených až 844 bicyklov v celkovej hodnote 690-tisíc eur. Za posledných päť rokov je to nárast o 103 percent!
graf - počet krádeží bicyklov v roku 2016

Bicykel ako súčasť poistenia domácnosti

Ochrániť svoj bicykel môžete aj poistením. V Allianz – Slovenskej poisťovni je bicykel krytý v rámci poistenia domácnosti, spolu s ďalším hnuteľným majetkom a je chránený v mieste poistenia. V prípade bytu je miestom poistenia okrem bytu aj priestor, ktorý tvorí príslušenstvo bytu, napríklad pivnica alebo iný uzamykateľný priestor, ktorý používa výlučne majiteľ bytu, teda nie kočikáreň, do ktorej majú prístup všetci obyvatelia bytovky. V prípade rodinného domu je miestom poistenia okrem domu aj vedľajšia stavba - garáž v mieste poistenia rodinného domu, prípadne aj na inom mieste ako je rodinný dom, ak je to v poistnej zmluve dohodnuté. Bicykel je, podobne ako celá domácnosť, chránený proti všetkým rizikám, ktoré si majiteľ domácnosti zvolí.

Riziko krádeže a lúpeže je pritom súčasťou už základného balíka poistenia domácnosti Môj domov 2017. „Krádeže bicyklov z uzamknutých pivníc či garáží nie sú vôbec ojedinelé. Ak je bicykel uložený v priestoroch tvoriacich príslušenstvo bytu, napríklad v pivnici v bytovom dome, je krytý automaticky. Ak ho chceme mať uschovaný vo vedľajšej stavbe, stačí si to dojednať v poistnej zmluve. Podmienkou je, aby bol priestor, kde bicykel uskladňujeme, dostatočne zabezpečený proti krádeži, to znamená uzamknutý bezpečnostnou visiacou zámkou alebo zámkou s cylindrickou vložkou,“ objasňuje podmienky krytia hovorkyňa Allianz – SP Lucia Muthová. Materiál, z ktorého sú dvere v pivničnom či inom priestore zhotovené, pritom v Allianz – SP nie je rozhodujúci. Akceptované sú teda drevené, železné, plechové aj tzv. látkové dvere.Cestovné poistenie pre bicykel

Ak sa chystáte na aktívnu zahraničnú dovolenku spojenú s bicyklovaním, užitočné je dojednať si v rámci cestovného poistenia aj poistenie svojho bicykla, a to pripoistením batožiny. V rámci nej je bicykel ako športová potreba krytý štandardne do výšky 500 eur, prípadne je možné dohodnúť si vyšší limit 850 eur. Poistenie sa vzťahuje na bicykel v prípadoch, ak bol odcudzený pri lúpeži alebo pri krádeži vlámaním, ak bol uzamknutý v ubytovacom zariadení, či odovzdaný do individuálnej úschovy v ubytovacom zariadení.

 

Helena Kanderková
špecialistka externej komunikácie Allianz - SP
Ako vám môžeme pomôcť?