Nepozornosť za volantom spôsobuje každú desiatu nehodu! | Allianz - Slovenská poisťovňa

Nepozornosť za volantom spôsobuje každú desiatu nehodu!

 1. Až 27 percent vodičov priznalo, že počas šoférovania sa venujú činnostiam, ktoré odvádzajú ich pozornosť
 2. Každý piaty vodič sa počas jazdy prezlieka

Najnovšia medzinárodná štúdia Allianz centra pre technológie „Nepozornosť v doprave“ odhalila, že mnohí vodiči sa za volantom okrem šoférovania venujú viacerým činnostiam, ktoré do auta nepatria, ako je napr. prezliekanie či dokonca holenie. Toto nevenovanie dostatočnej pozornosti vedeniu vozidla pritom omnoho častejšie zapríčiňuje dopravné nehody, ako sa predtým predpokladalo. „Nepozornosť vodičov je významným faktorom pri vzniku približne každej desiatej nehody,“ hovorí Christoph Lauterwasser, generálny riaditeľ Allianz centra pre technológie.

Podľa štúdie až 27 percent zo všetkých vodičov priznalo, že počas vedenia motorového vozidla sa venujú aj iným činnostiam, ktoré odvádzajú ich pozornosť. Medzi najčastejšie príklady takýchto činností patrí napr. úprava zovňajšku v spätných zrkadlách alebo nasadzovanie si šperkov či iných doplnkov.

 

Zoznam najčastejších činností, ktoré odvádzajú pozornosť:

 1. Nasadzovanie si šperkov a hodiniek
 2. Kontrolovanie oblečenia
 3. Vylepšovanie účesu
 4. Kontrolovanie čistoty zubov alebo plet
 5. Starostlivosť o nechty
 6. Výmena okuliarov
 7. Užívanie liekov
 8. Uväzovanie kravaty
 9. Prezúvanie topánok

 

Na niekoľko sekúnd ste mimo

Mnohé z týchto činností sa nepovažujú za riskantné pri vedení motorového vozidla a šofér často ani nepostrehne, že sa nimi zaoberá. Dejú sa akoby mimochodom. A to je presne dôvod, prečo sú také nebezpečné,“ vysvetľuje Jörg Kubitzki, špecialista na dopravné nehody v AZT. Mnoho ľudí však podceňuje potenciálne nebezpečenstvo, ktoré predstavuje napr. nazeranie do spätného zrkadla za niekým koho poznáme či kontrola mejkapu. Špecialisti na výskum dopravných nehôd vypočítali, že takéto činnosti, počas ktorých nevenujeme pozornosť šoférovaniu, môžu trvať aj niekoľko sekúnd.

Úprava mejkapu je dobrým príkladom takejto aktivity. Ako ukázala štúdia, počas tejto činnosti stráca šofér minimálne 40 percent pozornosti, ktorú by mal venovať riadeniu vozidla,“ hovorí Kubitzki. Štúdia taktiež ukázala, že až 7 percent všetkých vodičov sa počas jazdy venuje úpravám svojho zovňajšku, ako je mejkap či holenie.

 

Pozor na vyzliekanie

S príchodom leta sa zvyšuje aj percento vodičov, ktorí sa počas jazdy prezliekajú. V štúdii sa k takejto činnosti priznal až každý piaty vodič. „Počas letných dní chvíľu trvá, kým rozpálené auto klimatizácia vychladí a tak sa často stáva, že vodiči si dávajú prebytočné vrstvy oblečenia zo seba dole počas jazdy,“ hovorí Kubitzki. „Počas tejto chvíle nielen že nevenujú pozornosť okoliu, ale aj nedržia správne volant. A to ich už ľahko môže stáť život.

Dátum vydania: 05.06.2012

Kontakty pre novinárov

 • Lucia Muthová
  hovorkyňa, riaditeľka odboru firemnej komunikácie
  Tel.: +421.2.5963 3114
  e-mail:

 • Helena Kanderková
  špecialistka externej komunikácie
  Tel.: +421.2.5963 3104
  e-mail:
Youtube Facebook