Na Dušičky sú cesty rizikovejšie | Allianz - Slovenská poisťovňa

Na Dušičky sú cesty rizikovejšie

 1. Allianz – SP eviduje stovky poistných udalostí z minuloročných dušičkových ciest
 2. Väčšia opatrnosť je na mokrých a šmykľavých cestách nutnosť
 3. Nepodceňujte únavu, nočné cestovanie po dni v práci môže spôsobiť mikrospánok

Sviatok všetkých svätých sa už nezadržateľne blíži a spolu s ním aj častejšie cestovanie mnohých Slovákov, aby si uctili pamiatku svojich zosnulých príbuzných. Okrem tradičných účastníkov cestnej premávky tak na cesty vyrazia aj tzv. sviatoční vodiči, čo spolu so zhustenou premávkou a mokrými či zasneženými cestami znamená zvýšené riziko vzniku dopravných nehôd.

Allianz – Slovenská poisťovňa evidovala v minulom roku v pondelok (31. 10. 2011), teda deň pred Dušičkami, 216 poistných udalostí z povinného či havarijného poistenia, pričom škody dosiahli výšku 262-tisíc eur. V deň po Dušičkách (2. 11. 2011) sa počet nehôd na cestách ešte zvýšil, poisťovňa eviduje 265 poistných udalostí v celkovej výške 322-tisíc eur.

V predchádzajúcich rokoch sa počet poistných udalostí na cestách v dňoch pred Sviatkom všetkých svätých neustále zvyšoval, je preto namieste v tieto dni zvýšiť na cestách opatrnosť a myslieť na riziká, ktoré sú príznačné práve pre toto obdobie.

 

Šmykľavá vozovka a zlá viditeľnosť

Podľa predpovedí počasia to vyzerá tak, že v tieto Dušičky sa musíme pripraviť na chladné dni so zrážkami. Cesty tak budú prevažne mokré a šmykľavé, na cestách nižšej triedy hrozí tiež kolízia s divou zverou či šmyk na mokrom lístí. Spolu s hmlou či skorým stmievaním tak hrozí vodičom vyššie riziko ako obvykle. „Vodiči často podceňujú situáciu na cestách, čo pred Dušičkami v kombinácii so snahou doraziť do cieľa čím skôr, spôsobuje množstvo nehôd,“ hovorí Jozef Hrdý, riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí v Allianz – SP.

Odborníci spoločnosti Allianz na bezpečnosť na cestách preto odporúčajú dodržiavať niekoľko základných pravidiel, ktoré vodičom pomôžu doraziť bezpečne a bez zbytočných komplikácií:

 1. Skontrolujte si stav svojich pneumatík. Ak cestujete do severnejších oblastí, kde je riziko sneženia vyššie, zimné pneumatiky sú nutnosť!
 2. V situáciách zo zníženou viditeľnosťou využívajte diaľkové či hmlové svetlá. Nezabúdajte však, že môžu oproti idúce autá oslepiť a využívajte ich tak ohľaduplne.
 3. Jazdite pomalšie ako obvykle a v prípade, že musíte prudko zabrzdiť, signalizujte to vodičom za vami.
 4. Viac ako inokedy dodržujte bezpečnú vzdialenosť. Na mokrej a šmykľavej vozovke je brzdová dráha dlhšia.

 

Nepodceňujte únavu!

Predchádzajúci víkend sa na Slovensku posúval čas, čo často zapríčiňuje, že ľuďom sa mení spánkový rytmus. A keďže v dňoch pred Sviatkom všetkých svätých mnoho vodičov cestuje práve večer či v noci po dni strávenom v práci, zvyšuje sa v dôsledku únavy aj riziko mikrospánku za volantom.

Šoférovanie za tmy, vo vykúrenom aute a po celom dni naháňania sa v práci sa môže veľmi ľahko skončiť mikrospánkom vodiča,“ varuje Jozef Hrdý z Allianz – SP. „Následky takýchto nehôd bývajú veľmi často tragické, je preto dôležité nepreceňovať svoje sily a radšej si dať prestávku navyše,“ dodáva.

Dátum vydania: 30.10.2012

Kontakty pre novinárov

 • Lucia Muthová
  hovorkyňa, riaditeľka odboru firemnej komunikácie
  Tel.: +421.2.5963 3114
  e-mail:

 • Helena Kanderková
  špecialistka externej komunikácie
  Tel.: +421.2.5963 3104
  e-mail:
Youtube Facebook