Keď sa dovolenka zmení na nočnú moru | Allianz - Slovenská poisťovňa

Keď sa dovolenka zmení na nočnú moru

Dovolenková sezóna je už predo dvermi, netreba však zabúdať, že okrem relaxu a zábavy sú jej súčasťou často aj rôzne úrazy či ochorenia. Našťastie, mnohí dovolenkári si toto riziko uvedomujú a pred cestou nezabúdajú na cestovné poistenie.
 1. Najväčšia poistná udalosť z minuloročnej dovolenkovej sezóny presahuje 100-tisíc eur
 2. Najviac poistných udalostí sa v cestovnom poistení stane v Egypte

Dovolenková sezóna je už predo dvermi, netreba však zabúdať, že okrem relaxu a zábavy sú jej súčasťou často aj rôzne úrazy či ochorenia. Našťastie, mnohí dovolenkári si toto riziko uvedomujú a pred cestou nezabúdajú na cestovné poistenie. Najviac klientov Allianz – Slovenskej poisťovne – takmer dve tretiny – sa do zahraničia poisťuje individuálne, ďalšiu veľkú časť tvoria komplexné cestovné poistenia, ktoré si uzatvoria priamo pri kúpe zájazdu v cestovnej kancelárii (takmer tretina).

Najväčšie poistné udalosti v roku 2012

Hospitalizáciu či prevoz späť z dovolenkovej destinácie nie je vhodné podceniť, keďže finančné náklady na mnohé, na prvý pohľad menej závažné prípady, sa môžu pohybovať v desiatkach tisíc eur. V roku 2012 bol najväčšou poistnou udalosťou úraz bedrovej kosti v USA, keď sa náklady na hospitalizáciu a následnú repatriáciu vyšplhali až na 111-tisíc eur. V predchádzajúcich rokoch však boli poskytnuté aj vyššie poistné plnenia, najvyššie v sume približne 360-tisíc eur, taktiež išlo o operáciu v USA s prevozom na Slovensko.

Najčastejšími poistnými udalosťami, s ktorými sa poisťovňa stretáva počas letnej sezóny, sú žalúdočné a tráviace problémy (náklady približne 160 eur), chrípka a zápal priedušiek s vysokými horúčkami (náklady približne 160 eur), alergická reakcia na slnko (náklady od 70 do 160 eur) a akútne zubné ošetrenie (náklady od 160 do 300 eur).

 

V ktorej krajine hrozí najväčšie riziko?

Rizikovejšími krajinami z hľadiska možného výskytu najmä infekčných ochorení sú subtropické a tropické krajiny, výškou vzniknutých liečebných nákladov zas USA. Najviac poistných udalostí vzniklo v Egypte, počet poistných udalostí je však ovplyvnený aj veľkou obľúbenosťou tejto destinácie, do ktorej mieri mnoho slovenských turistov. Vzhľadom na klimatické a hygienické podmienky je tu zvýšená frekvencia výskytu najmä žalúdočných a črevných ochorení.

Medzi krajiny s veľkým počtom poistných udalostí patrí aj Turecko a Chorvátsko, do ktorých mieri každoročne veľké množstvo Slovákov. Prekvapujúce môže byť, že jedna z obľúbených dovolenkových destinácií, Taliansko, sa v prvej desiatke vôbec nenachádza.

Z pohľadu celkových vyplatených poistných súm je však rebríček odlišný. Na prvom mieste je Turecko s celkovými poistnými plneniami vo výške 360-tisíc eur. Nasledované je Egyptom (poistné plnenia vo výške 345-tisíc eur) a USA (poistné plnenia vo výške 315-tisíc eur). Práve Spojené štaty sú príkladom krajiny, v ktorej aj menší úraz či ochorenie môže vyjsť cestovateľa veľmi draho.

Dátum vydania: 30.06.2013

Kontakty pre novinárov

 • Lucia Muthová
  hovorkyňa, riaditeľka odboru firemnej komunikácie
  Tel.: +421.2.5963 3114
  e-mail:

 • Helena Kanderková
  špecialistka externej komunikácie
  Tel.: +421.2.5963 3104
  e-mail:
Youtube Facebook