Paralympijský oheň niesol Košičan | Allianz - Slovenská poisťovňa

Paralympijský oheň niesol Košičan

Marek Zakuťanský niesol pochodeň pred otvorením Paralympiády v kanadskom Vancouveri. Košičan Marek pracuje v oddelení skupinového poistenia vozidiel v Allianz – Slovenskej poisťovni a túto možnosť dostal ako víťaz zamestnaneckej súťaže. Spolu s ním túto jedinečnú chvíľu mohla prežiť ešte Jeanne Meyers z Chicaga.

Marek Zakuťanský niesol pochodeň pred otvorením Paralympiády v kanadskom Vancouveri. Košičan Marek pracuje v oddelení skupinového poistenia vozidiel v Allianz – Slovenskej poisťovni a túto možnosť dostal ako víťaz zamestnaneckej súťaže. Spolu s ním túto jedinečnú chvíľu mohla prežiť ešte Jeanne Meyers z Chicaga.

Piatkové ráno bolo typické pre Vancouver. Najskôr mrholilo, potom pršalo a neskôr už lialo. Obloha sa zmenila z tmavej na šedú bez jediného náznaku slnečného lúča. Ale Marek Zakuťanský z Košíc a Jeanne Meyers z Chicaga vstali už pred pol siedmou, pretože ich čakalo poslanie – boli jedinými spomedzi všetkých zamestnancov Allianz vo svete, ktorí mohli niesť pochodeň, a to za každého počasia.

Marek a Jeanne sa stali víťazmi celosvetovej súťaže Allianz pre zamestnancov, ktorá bola vyhlásená pred niekoľkými týždňami na mikrostránke venovanej Paralympiáde. Pre Mareka, ktorý pracuje v oddelení skupinového poistenia vozidiel v Allianz – Slovenskej poisťovni, táto výhra znamenala presun z Košíc do Budapešti, let do Londýna, potom cez Atlantik a naprieč Kanadou až do Vancouveru.

V deň otvorenia Zimných paralympijských hier v piatok 12. marca 2010, sa oheň po ceste naprieč celou Kanadou dostal do Vancouveru. Počas dňa tucty ľudí – od miestnych obyvateľov, handikepovaných ľudí, návštevníkov ako Marek alebo Jeanne, niesli pochodeň cez upršané vancouverské ulice.

Ráno po pol siedmej ešte stále unavení Jeanne a Marek spolu s ďalšou skupinou nosičov dostali výstroj a pár pokynov ako niesť ťažkú pochodeň. Každý z bežcov mal k dispozícii niekoľko sto metrov. Priatelia, rodinní príslušníci a ďalší zvedavci si ich i napriek dažďu fotografovali a povzbudzovali ich.

„Oheň som prevzal od muža na invalidnom vozíku,“ hovorí Marek, ktorý si rád chodí zabehať i vo svojom voľnom čase a je hrdý na to, že v jeho rodných Košiciach sa behá druhý najstarší maratón na svete. „Keď som držal pochodeň, začal som bežať, ale upozornili ma, aby som spomalil. V skutočnosti to nebol beh, skôr prechádzka s pochodňou. Asi po tristo metroch som pochodeň odovzdal Jeanne.“

V piatok večer Marek aj Jeanne sledovali zapaľovanie paralympijského ohňa počas otváracieho ceremoniálu. Spolu s ďalšími 60-tisíc fanúšikmi sedeli vo vypredanom štadióne BC Place a zúčastnili sa šou plnej hudby, príbehov a výjavov venovaných paralympijským športovcom.

„Obdivujem paralympionikov, fungujú ďalej a svojmu ťažkému údelu nedovolia, aby ich zlomil,“ hovorí Marek. Spolu s Jeanne si na ďalší deň pozreli skutočné športové výkony a talent biatlonistov vo Whistleri.

A kým pre Mareka to bola prvá návšteva Severnej Ameriky a Vancouver ho veľmi zaujal, ešte viac sa ho dotkla jeho paralympijská misia. „Bežal som, pretože šlo o dobrú vec,“ hovorí. „Umožní vám to cítiť sa súčasťou niečoho veľkého.“ Zimných paralympijských hier sa zúčastňuje takmer 500 najlepších športovcov sveta s postihnutím a súťažia v piatich disciplínach: curlingu, hokeji, alpskom lyžovaní, biatlone a behu na lyžiach. Športovci prišli z celého sveta a na desať dní sa stretli kvôli Paralympiáde. Rovnako ako Marek a Jeanne.

Allianz SE, jeden z najväčších poisťovateľov na svete, je aj tento rok hrdým partnerom Medzinárodnej paralympijskej komisie (IPC). S IPC spolupracuje Allianz SE od roku 2006. Pre Allianz SE znamená toto partnerstvo aktívnu podporu paralympijskeho diania, podporu paralympionikov na medzinárodných súťažiach a v neposlednom rade aj podporu záujmu verejnosti o paralympijské športy.

Ako poisťovateľ, má Allianz SE rozsiahle skúsenosti s nehodami a ich následkami. „Finančná kompenzácia formou poistného plnenia je samozrejme dôležitá, ale to nestačí,“ hovorí Dr. Gerhard Rupprecht, člen predstavenstva Allianz SE a dodáva: „Uvedomujeme si, že práve šport je pre mnohých ľudí, ktorí utrpeli vážne zranenia či traumy, spôsobom ako sa vrátiť späť do života. Preto chceme zaujať k paralympijskému športu konkrétny postoj. Je to o výkone, rešpekte a spoľahlivom partnerstve – my všetci sa od týchto športovcov môžeme učiť.“

Aj Allianz – Slovenská poisťovňa už niekoľko rokov spolupracuje so Slovenským paralympijským výborom (SPV). Okrem špeciálneho poistenia, ktoré poskytuje paralympijskému tímu, podporila v minulosti viacero aktivít SPV. „Šport sa vo všeobecnosti plne profesionalizuje a vytváranie podmienok na športovanie nie je jednoduchou záležitosťou. Som rád, že máme silných partnerov a aj touto cestou by som chcel Allianz – Slovenskej poisťovni poďakovať, že nás už niekoľko rokov podporuje pri napĺňaní našich cieľov,” uviedol Ján Riapoš, predseda SPV pre Modrý svet, klientsky časopis Allianz - SP.

 

Dátum vydania: 15.03.2010

Kontakty pre novinárov

 • Lucia Muthová
  hovorkyňa, riaditeľka odboru firemnej komunikácie
  Tel.: +421.2.5963 3114
  e-mail:

 • Helena Kanderková
  špecialistka externej komunikácie
  Tel.: +421.2.5963 3104
  e-mail:
Youtube Facebook