Bezpečnosť vodičov ohrozujú zrážky so zvieratami | Allianz - Slovenská poisťovňa

Bezpečnosť vodičov ohrozujú zrážky so zvieratami

Bratislava, 22. apríla 2009 - V jarnom období sa v blízkosti cestných komunikácií vyskytuje množstvo potulujúcej sa zveri, a to najmä v noci a ráno, kedy môže byť viditeľnosť a aj pozornosť vodičov znížená. Allianz – Slovenská poisťovňa zaznamenáva aj počas tohtoročnej jari zvýšený počet takýchto škôd na motorových vozidlách.

Potvrdzujú to aj niekoľkoročné štatistiky Allianz – SP, ktorá v mesiacoch marec až máj pravidelne zaznamenáva nárast počtu hlásení škôd na vozidlách spôsobených kolíziou so zvieraťom. V havarijnom poistení to predstavuje približne 3,3 percenta zo všetkých hlásených škôd.


Ak má klient uzatvorené havarijné poistenie, je postup pri hlásení škody rovnaký, ako pri akejkoľvek inej poistnej udalosti. Klient nahlási škodu poisťovni, ktorá preskúma okolnosti vzniku škody a jej rozsah a po potvrdení oprávneného nároku klientovi vyplatí náhradu škody v zmysle dojednaných poistných podmienok.


Náhradu škody v poisťovni si môže motorista uplatniť aj z poistenia skiel a vybraných rizík. Už v základnom poistení je kryté aj riziko stretu alebo zrážky so zvieraťom. Toto poistenie uprednostňujú skúsení vodiči, ktorí sa neobávajú havárie, ale chcú svoje vozidlo výhodne poistiť proti ďalším rizikám.


Na kolízie vozidla a zvieraťa sa v špecifických situáciách vzťahuje aj povinné zmluvné poistenie, a to v prípade, ak sa preukáže zodpovednosť vodiča za spôsobenú škodu, najčastejšie majiteľovi hospodárskeho zvieraťa. Vtedy je škoda uhradená z povinného poistenia motoristu. Takéto situácie predstavujú v rámci povinného zmluvného poistenia len 0,05 percenta z celkového počtu hlásených škôd.


Podrobné informácie k poisteniu motorových vozidiel je možné získať na bezplatnej infolinke Allianz – SP 0800 122 222 alebo na internetovej stránke www.allianzsp.sk

Dátum vydania: 22.04.2009

Kontakty pre novinárov

 • Lucia Muthová
  hovorkyňa, riaditeľka odboru firemnej komunikácie
  Tel.: +421.2.5963 3114
  e-mail:

 • Helena Kanderková
  špecialistka externej komunikácie
  Tel.: +421.2.5963 3104
  e-mail:
Youtube Facebook