Životné poistky nezachránili ani vyššie výnosy | Allianz - Slovenská poisťovňa

Životné poistky nezachránili ani vyššie výnosy

Podmienky na najobľúbenejšie životné poistky sa od januára sprísnili. Ľudí to však podľa výsledkov poisťovní nemotivovalo k tomu, aby si koncom vlaňajška uzatvorili výrazne viac nových zmlúv. Poisťovniam sa tak zrejme definitívne nepodarilo zopakovať rekordný predaj z roku 2005.
Sprísnenie sa týkalo kapitálových životných poistiek. Pri nich sa časť peňazí použije na poistenie a zvyšok sa zhodnocuje najmenej dohodnutým zaručeným úrokom. Od januára môžu poisťovne novým klientom prisľúbiť isté zhodnotenie najviac o 2,5 percenta. Do konca roka vo väčšine prípadov ešte ponúkali garantované úroky na úrovni 3,5 percenta.
Pokles zaručených výnosov znamená, že pri rovnakej cene poistky sa poisťovňa zaručí vyplatiť klientovi menej peňazí. Rozdiel dosahuje pri 25-ročnej poistke s ročným poistným 6 000 korún zhruba 20-tisíc. Kapitálové poistky tvoria 60 až 75 percent zo všetkých životných poistení.
"Ľudia si uvedomujú, že kapitálové životné poistenie nie je len o garantovanom zhodnotení, ale je tam možný aj dodatočný výnos," hodnotí vývoj trhu šéf najväčšej poisťovne Allianz - SP Torsten Leue. Očakáva, že aj tento rok dosiahne zhodnotenie sporivej časti poistky pre väčšinu klientov nakoniec štyri až päť percent. Podobné číslo predpovedajú aj ďalšie najväčšie spoločnosti na trhu.
"Pre sprísnenie daňových úľav, keď si zamestnávatelia od januára už nemôžu zahrnúť do daňových výdavkov príspevky na životné poistenie zamestnancov, a pre zníženie garantovaného výnosu očakávame, že trh aj tento rok porastie, ale pomalšie," hodnotí v stanovisku trhová dvojka Kooperativa.
Väčšina poisťovní sa preto chystá najobľúbenejšie typy životných poistiek pre ľudí zatraktívniť. Väčšiemu záujmu by sa mali tešiť investičné poistky, pri ktorých nie sú vopred dohodnuté žiadne výnosy, úspory sa investujú cez podielové fondy.
Poklesu trhu nedokázali poisťovne zrejme zabrániť ani vlani. Nesplnili sa totiž ich očakávania, že silný koncoročný obchod im pomôže dobehnúť slabší predaj z predošlých mesiacov. Trh so životným poistením doplatil najmä na dôchodkovú reformu. Väčšina predajcov poistiek sa do leta orientovala najmä na získanie čo najviac ľudí pre nový penzijný systém.
V roku 2005 vybrali poisťovne na nových zmluvách o 26 percent peňazí viac ako rok predtým. V rokoch 2002 až 2004 nárast nových zmlúv dosahoval priemerne desatinu.

***
Trh so životným poistením (v %)

Allianz - SP 26,6
Kooperativa 14,8
Amslico AIG Life 14,4
ING Životná poisťovňa 10,2
Poi. Slovenskej sporiteľne 6,4
Kontinuita 6,1
Česká poisťovňa 5 
Ostatné 16,5

ZDROJ: SAP, k polroku 2006

Dátum vydania: 19.01.2007

Zdroj: Pravda