Ako jazdiť v zime bezpečne | Allianz - Slovenská poisťovňa

Ako jazdiť v zime bezpečne

Sneh a ľad predstavujú potencionálne nebezpečenstvo aj pre tých najskúsenejších vodičov. Preto obetujte trocha svojho času a prečítajte si zopár jednoduchých rád, ktoré pripravili experti z AllianzSlovenskej poisťovne, aby vám pomohli jazdiť bezpečne aj počas zimných mesiacov.

Čo robiť v prípade, ak dostanete šmyk

Primárnym problémom všetkých šoférov počas zimných mesiacov je šmyk. V prípade, že máte pocit, že idete do šmyku, snažte sa nebrzdiť. Miesto toho stiahnite nohu z plynu a otočte auto tým smerom, kam chcete, aby predné kolesa smerovali a používajte jemné, súvislé pohyby počas točenia volantom. Rýchlym jemne stláčajte brzdový pedál počas otáčania. Najpodstatnejšie je nespanikáriť!

Čo robiť, ak ste zapadli

S podobným problémom sme sa už stretli takmer všetci. Kolesá zahrabané v snehu sa otáčajú, ale auto nie a nie sa pohnúť vpred. Toto je prípad, kedy je potrebné mať v aute dôležité vybavenie. Nepokračujte v tlačení na plynový pedál, docielite tým iba hlbšie zapadnutie. Namiesto a prílišným točením môžete situáciu ešte zhoršiť. Ak brzdíte a máte protišmykový systém, jemne a pomaly stlačte brzdový pedál a pokračujte v otáčaní auta do smeru, kam chcete predné kolesá smerovať. V prípade, že vaše auto nemá protišmykový systém, toho nasypte piesok, soľ, alebo štrk okolo kolies a tým im poskytnite niečo, o čo sa môžu zaprieť a pohnúť sa v požadovanom smere.

Všeobecné pokyny

Kedykoľvek sú jazdné podmienky zhoršené, treba si dávať zvýšený pozor. Jazdite pomalšie, odskúšajte si brzdy a zbytočne nerobte prudké pohyby s volantom. Ubezpečte sa, že všetky okná sú čisté a že utierka na okná a rozmrazovače sú v poriadku. Pre posilnenie ťahu používajte v prípade klzkého povrchu nižšiu rýchlosť (najmä na kopcoch). Počúvajte pozorne predpoveď počasia, a v prípade, že počasie a viditeľnosť sú horšie, spýtajte sa sami seba, či je jazda, ktorú plánujete, až taká nevyhnutná. V niektorých situáciách je najpríjemnejšie sledovať zimné počasie z pohodlia vášho gauča.

Dátum vydania: 05.01.2006

Zdroj: Bratislavský Večerník