Vtáčia chrípka - netreba panikáriť | Allianz - Slovenská poisťovňa

Vtáčia chrípka - netreba panikáriť

Vtáčia chrípka je v Európe. Experti asistenčnej služby Allianz - Slovenskej poisťovne tvrdia, že "nie je dôvod na paniku a ani dôvod, prečo by sme nemali vycestovať do tzv. rizikových krajín, keď sa budeme držať niekoľkých základných pokynov".
Doposiaľ nebol zaznamenaný prenos vírusu H5N1 z človeka na človeka. Všetky obete, ktoré zatiaľ podľahli (80 ľudí v Ázii a Turecku), sa nakazili pri priamom kontakte s infikovanými vtákmi. Podľa vedeckých výskumov vírus sa nekombinuje so sezónnymi vírusmi. Z toho vyplýva, že nebezpečenstvo nákazy vzniká len vtedy, keď sa človek dostane do priameho kontaktu s nakazeným zvieraťom.
"Netreba panikáriť," hovorí Gerhard Mueller, medical director asistenčnej spoločnosti Mondial Assistance. "Dokonca, aj keď máte teplotu alebo vás svrbia končatiny, je to pravdepodobne spôsobené len sezónnou chrípkou. Pravdepodobnosť priameho kontaktu s vírusom je minimálna."
Preto ani nie je dôvod zrušiť plánovanú cestu, resp. dovolenku do postihnutých oblastí. "Vírus je nestály a nedokáže prežiť viac ako niekoľko dní," dopĺňa Mueller. "A z jedenia pečeného mäsa tiež nemusíte mať obavy, jednoducho musíte byť opatrný len so surovým mäsom alebo nedovarenými vajíčkami." Základné odporúčané pokyny: Vyhnite sa zvieracím a vtáčím trhom, farmám, kohútím zápasom a vtáčím parkom. Jedzte iba vajíčka a hydinu, ktoré boli tepelne spracované pri najnižšej teplote 70 stupňov Celzia. Vyhnite sa kontaktu s predmetmi, ktoré boli kontaminované vtáčími sekrétmi a výkalmi. Nekupujte alebo sa vyhnite kontaktu s okrasnými alebo chovnými vtákmi. Buďte opatrní pri šperkoch, ktorých súčasťou sú vtáčie perá, pretože teoreticky by mohli byť infikované. Často si umývajte ruky mydlom alebo iným druhom dezinfekcie. Prečítajte si najnovšie odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie.
Vakcinácia proti chrípke neposkytuje dostatočnú o c h r a n u .
"Tento druh očkov a c ej látky ochráni ľudí len pred "klasickou" chrípkou," vysvetľuje Mueller.
"Je vhodná pre ľudí, ktorí sa chcú ochrániť pred s e z ó n n o u chrípkou, ale v súčasnoti nie je možné vytvoriť proti vtáčej chrípke."
Najefektívnejšími vírusu vtáčej vodné vtáky, najmä ktoré môžu byť a tento preniesť stovky účinnú vakcínu keď náhodou prídete do styku s infikovaným zvieraťom, to neznamená, prenášačmi že ste sa hneď nakazili," hovorí chrípky sú divoké Mueller. "Ľudia infikovaní vtáčím divoké kačky, vírusom nemusia automaticky nosičmi vírusu roky ochorieť. K úmrtiu dochádza, ak do krajín vzdialených majú zlé zdravie alebo sa začalo kilometrov. "Ale aj s liečbou príliš neskoro."

Dátum vydania: 07.03.2006

Zdroj: Považský obzor