Líder v tempe nepoľavuje | Allianz - Slovenská poisťovňa

Líder v tempe nepoľavuje

S Torstenom Leueom o úspešnej kariére pod hlavičkou Allianz

Po absolvovaní ekonomickej univerzity v Berlíne nastúpil do spoločnosti Allianz AG ako poistný agent. V rámci koncernu prešiel viacerými postmi. V rokoch 1997 až 2004 pôsobil ako predseda predstavenstva pre oblasť trhov strednej a východnej Európy. Prezidentom a predsedom predstavenstva Allianz - Slovenská poisťovňa je od júla 2004. Je viceprezidentom Slovenskej asociácie poisťovní.

Na Slovensko sa prisťahoval z Mníchova so svojou manželkou a s dvoma deťmi pred rokom a pol.
Za ten krátky čas nadobudol presvedčenie, že sa cíti byť takmer Slovákom, pretože sa mu tu páči a stotožnil sa s myšlienkami slovenského národa. Krajiny strednej a východnej Európy pozná pomerne dobre. Predtým, ako prišiel na Slovensko, pracoval pre spoločnosť Allianz ako viceprezident zodpovedný za strednú a východnú Európu.

Sloboda meniť veci

Torsten Leue pôsobí v koncerne Allianz už takmer 16 rokov. Svoju kariéru začal ako poisťovací agent hneď po skončení univerzity v Berlíne. Ani vo sne by mu nenapadlo, že raz bude šéfom veľkej poisťovne. Jeho rodičia ho, prirodzene, podporovali v tom, čo ho baví. "Odmalička som chcel robiť niečo, kde by som si zachoval slobodu. Slobodu meniť veci, byť do istej miery nezávislý. V konečnom dôsledku sa mi to v pozícii prezidenta poisťovne splnilo," hovorí Torsten Leue.
Priznáva však, že v mladosti veril, že sa stane profesionálnym futbalistom. Futbalu sa totiž venoval aktívne. Dnes si tento šport pozrie už len ako divák. Svoje rozhodnutie zavesiť dráhu profesionálneho športovca na klinec nikdy neoľutoval. Tvrdí, že výber štúdia podnikového hospodárstva, kde sa špecializoval na finančné účtovníctvo výrobných podnikov a ľudské zdroje, mu otvoril oveľa väčšie možnosti na ďalšie uplatnenie. Už počas štúdia praxoval vo viacerých finančných spoločnostiach pôsobiacich v Nemecku, ale i v Londýne, Paríži či Toronte. V Deutsche Bank získal po dvoch rokoch certifikát z bankovníctva, s ktorým sa mohol uplatniť ako bankový obchodník. Predsa sa však rozhodol pre poisťovníctvo. Prečo?
"Skôr by som povedal, že som sa nerozhodol ani tak pre poisťovňu ako pre koncern Allianz. Veril som ľudom, s ktorými som mal spolupracovať. Silní ľudia dávajú spoločnosti výkon vo všetkých oblastiach. To robí spoločnosť dynamickou a prosperujúcou. Bol som jednoducho presvedčený o tejto spoločnosti, a to rozhodlo."

Risk je zisk

Po roku sa Torsten Leue stal zástupcom generálneho riaditeľa poisťovne v Berlíne. Keďže boli v koncerne s jeho prácou spokojní, o ďalší rok postúpil a miesto obchodného riaditeľa, kde viedol 60 zamestnancov a obchodných zástupcov. V obchode sa našiel. "Nemôžem jednoznačne povedať, že vždy odhadnem dobrého obchodníka, pretože informátor môže istým spôsobom aj zavádzať. Môžem však povedať, že mám dobrý cit pre obchod. To je veľký pôvod mojej kariéry. Snažím sa, aby sa všetky oddelenia zamerané na klienta považovali za kľúčové. Pretože obchod nie je iba predávanie poistiek. Obchod znamená aj starostlivosť o klienta pri každom osobnom stretnutí."
Napriek tomu, že Torstena Leuea práca vo sférach obchodu nesmierne bavila, dal prednosť ďalšiemu posunu vo svojej kariére. "Mohol som sa rozhodnúť, či budem pokračovať v obchode, alebo sa presuniem do centrály v Mníchove a uchopím šancu, ktorá súvisela s expanziou koncernu v strednej a vo východnej Európe. V tom čase - v roku 1997 - bolo poistné v regióne Česko, Slovensko a Maďarsko 300 mil. eur, teraz evidujeme 3 mld. eur. Vtedy si však nik netrúfal odhadnúť, aký bude ďalší vývoj a či sa oplatí expandovať. Práve to ma na tejto ponuke lákalo - ako sa hovorí, risk je zisk. Pre mňa je oveľa zaujímavejšie viesť spôsob života, ktorý je plný zmien, hoci aj neočakávaných. Robí to život nie ľahším, ale určite vzrušujúcejším. A ja radšej žijem zaujímavejší život."

Orientácia na výkon

Ďalšou zmenou v jeho živote bol príchod na Slovensko, kde sa dostal do pozície šéfa najväčšej poisťovne. "Vedel som, do čoho idem a čo môžem očakávať. A to, čo som očakával, sa aj naplnilo. Slováci sú veľmi otvorení ľudia a sú vzdelaní - mnohí sa dohovoria cudzími jazykmi." Azda najväčším prekvapením preňho bolo, že v poisťovni našiel ľudí ochotných a schopných zmeniť poisťovňu. "Bol som v tíme, ktorý bol zodpovedný za kúpu Slovenskej poisťovne, a tiež som bol členom dozornej rady, takže som mal informácie o jej fungovaní. Avšak nevedel som, do akej miery budú ľudia v poisťovni ochotní prijať zmeny, ktoré boli nevyhnutné. Tieto veci nevyčítate z dokumentov alebo zo súvahy. Dozviete sa ich až priamo na mieste."
Prakticky hneď od začiatku presadzoval vo firme orientáciu na výkon, čo platí pre celý Allianz. "Každému musí byť jasné, že dobrý výkon sa ocení. V tomto smere presadzujem férovú a spravodlivú kultúru. Na druhej strane kladiem dôraz na orientáciu na zákazníka a efektivitu. To znamená, že sa musíme viac zameriavať na to, čo klient potrebuje a zároveň to robiť čo najefektívnejšie."
S výsledkami doterajšej práce je Torsten Leue spokojný. Nové zmeny sa ujali rýchlejšie ako predpokladal a ochota ľudí zmeniť poisťovňu ho potešila. Budúcnosť poisťovne vidí ako číslo jeden práve v orientácii na zákazníka, a teda ako jasného lídra na trhu nielen vo veľkosti spoločnosti, ale aj v kvalite služieb. Pri pohľade na vývoj poistného za posledné roky verí, že sa poisťovni podarí udržať túto pozíciu aj naďalej. Okrem toho šéf najväčšej slovenskej poisťovne netají ambície na poli dôchodkového sporenia. "Po kúpe Prvej dôchodkovej sporiteľne sa už čoskoro staneme lídrom aj v tejto oblasti. Pre spoločnosti je dôležité, aby dosahovali úspory z rozsahu. Z dlhodobého hľadiska to prinesie nižšie náklady a lepšie zhodnotenie finančných prostriedkov."
A ako vidí Torsten Leue slovenský poistný trh v horizonte najbližších rokov? "Tento trh je už teraz preplnený. Na to, akú má veľkosť, tu pôsobí veľa poisťovní. Východoeurópske trhy sú pre západoeurópske krajiny stále veľmi atraktívne. Každý tu chce byť. Takýto stav môže trvať ešte niekoľko rokov. Keď však uplynie toto obdobie, spoločnosti sa budú správať povedzme racionálnejšie a budú viac orientované na zisk. Už vlani sme boli svedkami fúzií, a tento vývoj predpokladám aj v ďalších rokoch."

Žije naplno

Mentalitu Slovákov si Torsten Leue rýchlo obľúbil aj preto, že mu pripomína taliansku. Pozná ju veľmi dobre, pretože jeho manželka je Talianka. Slováci sú mu veľmi sympatickí svojím entuziazmom a spontánnosťou. S dohovorením sa v práci nemá problém. Ovláda aktívne anglický, taliansky i francúzsky jazyk. Možno práve preto nie je dostatočne prinútený, aby sa učil aj slovenčinu, hoci základy už má. "V tomto smere sa musím zlepšiť. Samozrejme, že keď žijete v krajine, ktorej jazyk dobre neovládate, je to bariéra. Jazyk vnímam ako súčasť kultúry a mentality, ktorú môžete prostredníctvom jazyka spoznať. To ma na učení jazykov fascinuje asi najviac."
Jediné, čo mu na Slovensku chýba, je, že je ďaleko od rodičov. Je to však také isté, ako keď pracoval vo Francúzsku alebo v USA. V tomto smere preňho táto zmena nie je nejako výnimočná. "Na prostredie si rýchlo zvyknem a rovnako aj moja rodina. Manželka žila už veľakrát v prostredí, ktoré bolo pre ňu iné - napríklad v Nemecku, vo Francúzsku alebo inde. Navyše, moja manželka pracuje na univerzite a je v priamom kontakte so slovenskou spoločnosťou. Aj vďaka tomu sa nám pomerne rýchlo podarilo vniknúť do slovenského prostredia."
V živote sa Torsten Leue riadi filozofiou, že sa snaží využiť čo najlepšie každý deň, každý okamih prežíva plnými dúškami. Okrem toho vyznáva teóriu, že na to, aby bol človek v rovnováhe, je potrebné, aby mal zdravú myseľ a zdravé telo.
Rodina je preňho číslo jeden. S manželkou a s deťmi spolu veľa cestujú, navštevujú rôzne zaujímavé miesta, či už na Slovensku, alebo v obľúbenom Taliansku, v južnej Európe a na Ďalekom východe. Jeho manželka sa stará o dodržiavanie zdravého životného štýlu. T. Leue zase dbá o šport. Vo voľnom čase si rád zahrá tenis alebo zájde do posilňovne. S rodinou chodí pravidelne lyžovať. V poslednom čase si obľúbil golf, v ktorom dôležitú rolu hrá mentálna sila. "Golf dodáva energiu, hrá sa v peknom prostredí a môžete pri ňom stretnúť množstvo zaujímavých ľudí."
Na svoju budúcnosť alebo nezrealizované sny sa tento muž príliš nesústreďuje. "Nemám nesplnené sny. Žijem v prítomnosti. Z každej momentálnej chvíle sa snažím vyťažiť čo najviac - nikdy predsa nevieme, čo nás môže postihnúť zajtra. Nenaplnené sny vám v prítomnosti nepomôžu. To však neznamená, že neuvažujem nad našimi budúcimi obchodnými stratégiami. Len pritom nesnívam."

Foto popis| >> Dipl. Kauf. Torsten LEUE (39) prezident a predseda predstavenstva Allianz - Slovenská poisťovňa

Dátum vydania: 07.03.2006

Zdroj: Investor