Žena na poste muža | Allianz - Slovenská poisťovňa

Žena na poste muža

Pracovný život berie ako výzvu. Chce dokázať sebe, že na to má a chce dokázať svojmu okoliu, že žena zastávajúca vysokú pozíciu je rovnako dobrá ako muž. Anna Gajdárová (45) je riaditeľkou Odboru likvidácie poistných udalostí v neživotnom poistení z Allianz - Slovenskej poisťovne. Dnes riadi viac ako 600 ľudí. Keď ich neriadi, zastihnete ju na golfovom ihrisku alebo v niektorej z exotických krajín.

* Robili ste vždy to, čo ste chceli robiť?

Ani nie. Začínala som v učtárni, kde som účtovala majetkové poistenie. Stereotypná práca ma neuspokojovala, preto som sa po čase rozhodla pre likvidáciu škôd v majetkovom poistení. Voľné miesto bolo však len jedno. A tak som prijala výzvu a ako sekretárka riaditeľa som dva roky varila kávu. Popri zamestnaní som vyštudovala vysokú školu a po čase som zmenila pozíciu -začala som likvidovať škody na autách.

* Čo na to hovorili muži, ktorí prišli so svojimi poškodenými autami na obhliadku a očakávali odborníka čiže zase muža?

Prvé skúsenosti z obhliadok boli naozaj strašné. Muži si mysleli, že žena nemôže dobre poznať štruktúru áut a tak trošku nás podceňovali. Aspoň že kolegovia sa nás zastali. Stalo sa mi, že klienti nesúhlasili s tým, ako som obhliadla vozidlo a trvali na tom, aby sme zavolali vedúceho. Ten však potvrdil, že skutočne je poškodené to, čo som uviedla. Vtedy však boli obhliadky jednoduchšie, dnes už musí likvidátor detailne poznať aj vnútro auta.

* Aký bol kontakt s klientom, ktorý mal za sebou negatívnu skúsenosť pri dopravnej nehode?

Niekedy aj veselý. Do poisťovne prišiel napríklad klient, ktorému predné sklo rozbil nízko letiaci vták. Muž si nechcel dať vysvetliť, že ten vták, ktorý mu rozbil okno, nemá uzatvorené zákonné poistenie, a preto poisťovňa nemôže zaplatiť...

* To bol ten veselší zážitok. Boli aj smutnejšie?

Zažila som dokonca aj ohrozenie nožom. Tou smutnejšou časťou je však likvidácia tzv. "smrtky", čo je nehoda so smrteľným úrazom. Na svoju prvú "smrtku" si pamätám -auto na prechode zrazilo chodca. Kým vinník volal sanitku, ďalšie auto nestihlo pribrzdiť a zraneného prešlo. Bola to pre mňa dosť veľká trauma, pretože vtedajší zákon ľudí veľmi neodškodňoval...

* Ako sa vám podarilo "skočiť vyššie" a dostať sa na riadiacu pozíciu? Dnes riadite dokonca vyše 600 ľudí po celom Slovensku...

Asi preto, že som stále "papuľovala", si ma môj zamestnávateľ chcel preveriť v praxi pri riešení noviniek. Predtým som ľudí neriadila a brala som to ako obrovskú výzvu. Začala som v skúšobnej dobe a celkom to fungovalo. Odvtedy som stále na pozíciách, ktoré súvisia s likvidáciou poistných udalostí, prešla som obchodom aj životným poistením. Všetky tieto skúsenosti boli pre mňa veľmi užitočné.

* Keď porovnáte likvidátorov spred 15-tich rokov s tými dnešnými, aký je medzi nimi rozdiel?

Kedysi chceli ľudia pracovať v likvidácii, pretože sa hovorilo, že si prídu na extra peniaze, dnes je práca likvidátora o odbornosti a vnútornom presvedčení, že viem, čo robím, svojej práci rozumiem a klientovi viem vysvetliť, aký má nárok na poistné plnenie. Práve pri poistnej udalosti a jej likvidácii sa ukáže kvalita samotnej poistky.

* Máte pracovné sny?

Chcela by som sa dožiť toho, aby obchodníci povedali, že ich najsilnejším predajným argumentom je výborná likvidácia. V tejto vete je zahrnuté všetko. Som presvedčená, že mám perfektný tím ľudí, ktorí rozmýšľajú nad prácou a som presvedčená, že to s nimi docielim. Všetko, na čom pracujeme, vychádza z nápadov týchto ľudí a firma nám umožňuje tieto nápady realizovať. Máme obrovskú moc meniť veci a takisto obrovskú zodpovednosť za tieto zmeny.

* O čo ide predovšetkým?

Dnes je naším cieľom čo najrýchlejšie uzavrieť každú škodu a vyplatiť poistné plnenie, preto veľakrát aj urgujeme klientov, aby predložili potrebné doklady. Hľadáme stále nové nástroje, aby sme klientovi uľahčili dokladovanie, napríklad spoluprácou so zmluvnými servismi. Niektorých klientov naša aktivita dokonca otravuje.

Aké vlastnosti na ľuďoch najviac oceňujete?

Páči sa mi, keď ľudia rozmýšľajú nad tým, čo robia. Z osobného hľadiska zase oceňujem pozitívne myslenie. Zahŕňa v sebe správne vystupovanie, úsmev v očiach, slnko v duši a schopnosť pokojne riešiť problémy. U nás nie je potrestaný ten, kto napísal nesprávne rozhodnutie. Podstatné je, že nad tým rozmýšľal, vie to odôvodniť, obhájiť si svoj názor. Ak to urobil iba preto, že mu to prikázal nadriadený, takých ľudí tu nepotrebujeme.

* Takže váš pracovný deň je dlhý...

Minulý rok sme si s kolegami dali záväzok, že po rozbehnutí množstva krátkodobých projektov je čas na dlhodobejšie aktivity. Cez víkendy už do práce nechodím, zvyčajne pracujem 9 až 10 hodín. Aj keď si prinesiem cez víkend prácu domov, už pri nej netrávim toľko času, venujem tento čas rodine a blízkym. Začala som hrávať golf, a tak sa snažím každý víkend pri peknom počasí trénovať alebo si niekam vyjsť. Zistila som, že keď som toľko pracovala, bolo to fajn, ale dlhodobo sa to skutočne nedá.

Dátum vydania: 28.03.2006

Zdroj: Rebecca