Na poistenie treba myslieť skôr, ako sa niečo stane | Allianz - Slovenská poisťovňa

Na poistenie treba myslieť skôr, ako sa niečo stane

Dom či byt sa oplatí mať poistený, v čase, keď už v niektorej oblasti hrozia povodne, poisťovňa zmluvu neuzavrie, respektíve nepreplatí škodu

Povodne opäť ničia ľuďom domy a rôzny iný majetok. Napriek tomu, že záplavy sa opakujú pravidelne raz až dvakrát do roka, veľa domácností stále nie je poistených.
Ak sa niečo stane a nepomôže im štát, sú odkázaní sami na seba. "Zvýšený záujem o poistenie sme zatiaľ nezaznamenali. Zvyčajne sa to ukáže až krátko po povodniach," hovorí Alexander Lukačka z Allianz - Slovenskej poisťovne.
Ľudia by sa však mali poisťovať vopred a nie až na poslednú chvíľu, keď im hrozí bezprostredné nebezpečenstvo. "Ak hrozí bezprostredné riziko, poistnú zmluvu neuzavrieme, pretože v tomto prípade nejde o náhodnú udalosť," hovorí riaditeľ odboru marketingu ČSOB Poisťovne Radovan Kohút. Druhou možnosťou je, že poisťovňa síce zmluvu s klientom uzatvorí, ale ak nastane poškodenie domu hneď po podpise zmluvy, nezaplatí mu ani korunu.
Poisťovne nechcú v takýchto prípadoch platiť, pretože tvrdia, že klientov poisťujú len proti náhodným udalostiam. "V čase, keď je v oblasti vyhlásený určitý stupeň povodňovej pohotovosti, sa už povodeň nedá charakterizovať ako náhodná udalosť," hovorí riaditeľka úseku pre majetkové a zodpovednostné poistenie poisťovne Wüstenrot Ľubica Skalická.
Poisťovne v týchto dňoch ešte nezaznamenali zvýšené nahlasovanie poistných udalostí v dôsledku povodní. "Poistení na to v takej situácii nemyslia. Zachraňujú svoj majetok a v tých najkritickejších dňoch aj zabudnú na to, že sú poistení. To prichádza až neskôr," hovorí Skalická.
V prípade škody na majetku by však poistení mali čo najskôr osloviť poisťovňu. Tá musí zdokumentovať škodu. Rýchlym nahlásením poistnej udalosti sa urýchľuje aj likvidácia škody - to znamená, že človek dostane skôr vyplatené peniaze.
Na poistenie bývania ponúkajú poisťovne dva druhy poistiek. Jeden druh je na poistenie samotnej stavby a jej súčastí a druhý na zariadenie domácnosti. Poistenec potom dostane peniaze z poistky, ktorá kryje poškodené veci. Ak má napríklad poistenú len stavbu, nemôže si nárokovať náhradu za zničené zariadenie bytu.

Dátum vydania: 04.04.2006

Zdroj: SME