Poistka nie je imaginárny papier | Allianz - Slovenská poisťovňa

Poistka nie je imaginárny papier

VŠETKO, ČÍM SA ZAOBERÁ VO SVOJEJ PRÁCI, V SÚKROMÍ OBĽUBUJE. JAZDÍ NA VEĽKOM A RÝCHLOM AUTE (KTORÉ MÁ POISTENÉ). OBĽÚBENÝCH DOVOLENIEK MÁ NIEKOĽKO (NA CESTOVNÉ POISTENIE NEZABÚDA). AKO SPRÁVNY SLOVÁK SA RÁD LYŽUJE A PATRÍ K ÚSPEŠNÝM MUŽOM, KTORÍ RADI RELAXUJÚ V PEKNOM PROSTREDÍ S GOLFOVOU PALICOU V RUKE.

Nič z toho, na čom mu záleží alebo čo s radosťou robí, si nenecháva v neistote, a teda bez poistenia.
MIROSLAV PACHER (39), riaditeľ odboru poistenia privátnych klientov Allianz - Slovenskej poisťovne, má veľa argumentov na to, prečo sa to všetko poistiť oplatí...

GM Čo z toho, čo patrí do vašej kompetencie, si vás najviac získalo?

Mám na starosti tzv. retailové oddelenie, ktoré sa zaoberá vývojom produktov, spravovaním všetkého, čo retail potrebuje a, samozrejme, aj stratégiou predaja. Poisťujeme všetko, od motorových vozidiel cez privátny majetok domov a domácností až po dovolenkárov. U nás je možné kombinovať všetky druhy poistenia, a tým vytvárať komplexné poistenie. Práve táto rôznorodosť ma zaujíma najviac. Takisto možnosť vytvárať produkt od samého začiatku až do konca.

GM Ak by sme to mali zhrnúť: čo všetko sa dá v Allianz-SP poistiť?

Úplne všetko, je len otázka, koľko a za čo je kto ochotný zaplatiť. Poisťujeme od základného, najjednoduchšieho rizika až po veľké, komplikované, či už sú to majetkové alebo špecifické poistenia.

GM Čo vám hovorí skúsenosť: preferujú istotu a poisťujú sa radšej ženy, alebo muži? Kto je opatrnejší?

Ťažko povedať. Záleží na tom, kto si ako svoj majetok alebo zdravie váži a od jeho individuálneho uváženia, či poistenie potrebuje, alebo nie, akú má predchádzajúcu skúsenosť či aký je šetrný. Niekto si povie: mne sa nikdy nič nestalo, tak sa nepoistí. Čo sa týka pohlavia, záleží len na tom, kto je v rámci rodiny zvyknutý vybavovať takéto záležitosti, či žena, alebo muž. A s tou opatrnosťou je to jedna k jednej.

GM Povedzme si na rovinu: Slováci sú k poisťovaniu skeptickí. Rozmýšľajú o ňom len ako o peniazoch navyše, za niečo, čo možno nevyužijú.

Práve to je problém poisťovne. Je to jediný obchod, ktorý predáva - dá sa povedať - len kus papiera. Keď si kúpite tovar, môžete ho chytiť. Nech je to čokoľvek, časopis, auto alebo dom, môžete sa z neho tešiť.
Ale ešte som nevidel človeka radovať sa z poistky, ukazovať ju ostatným členom rodiny, ani to, že by sa o nej debatovalo.
Keď si kúpite auto, všetci ho chcú vyskúšať, odviezť sa na ňom, zabrzdiť, zatrúbiť... Poistku ocenia až vtedy, keď sa im niečo stane. Ak uvažujete reálne, prídete na to, že keď vám uchráni majetok, dostanete od poisťovne podstatne viac, ako zaplatíte poistné. Poviem vám príklad: náš klient, ktorý cestoval na pár týždňov do Ameriky, zaplatil v cestovnom poistení len pár tisíc korún.
Ochorel tam však na srdce a niekoľkokrát ho museli operovať. Zaplatili sme zaňho vyše jedenásť miliónov korún. Viete, koľko rokov by trvalo, kým by túto sumu splatil sám? Možno aj on na začiatku patril medzi skeptikov a vyčítal si, že si kúpil nejaký zbytočný papier. Poistenie však nie je len kus "papiera", ktorý nepotrebujete. Naopak, je dobré ho mať.

GM Ale ak sa nič nestane, musia byť vaši klienti poriadne "nahnevaní"...

Je dobré, keď sa nič nestane.
Princíp poistenia je v tom, že na balík prostriedkov, z ktorého sa bude vyplácať náhrada škôd, sa musia vyzbierať všetci. Aj tí, ktorí škodu zatiaľ nemali. Inak sa na to pozerajú tí, ktorým ukradli auto, zhorel im dom, alebo si na dovolenke zlomili nohu.

GM Motoristi by boli najradšej, keby zmluvné poistenie bolo čo najnižšie, havarijnému by sa najradšej úplne vyhli. Vy však máte veľa argumentov, prečo viete, že sa to oplatí...

Zmluvné poistenie pokrýva náklady na odstránenie škody, ktorú niekomu spôsobíte, havarijné, keď ju spôsobíte sám sebe. V prvom prípade každý väčšinou vidí len to, že sa zrazia dve autá a rozbije sa reflektor. Málokto si uvedomuje, že v zákonnom poistení sa výplaty nekončia jednorázovou sumou. Nikto nevidí, že sú tam povedzme iné, dlhodobé, napríklad výplaty rent, náhrada za sťaženie spoločenského uplatnenia, vdovské a sirotské dôchodky. Tieto platíme aj niekoľko desiatok rokov, ak napríklad človek zostane po nehode telesne postihnutý. Kalkulácia poistného musí zohľadňovať všetky tieto skutočnosti, aby bol nárok poškodených na odškodnenie zabezpečený. Havarijné poistenie je dobrovoľné. Keď sa rozhodnete, že si kúpite nové auto, tešíte sa z neho. Ak vám ho však na druhý deň ukradnú a nemáte ho poistené, neostane vám iné, len sa tešiť z toho, že ste ušetrili na poistnom. To je však neporovnateľne nižšie ako suma, ktorú ste zaplatili za auto. Som za to, aby si človek poistil to, na čom mu záleží. Pozerám sa na to z inej ako z finančnej stránky. A teraz nehovorím za poisťovňu, ale za seba.

GM Existujú štatistické údaje o tom, koľko percent Slovákov si platí havarijné poistenie?

Odhadujem, že zhruba dvadsaťpäť až tridsať percent.
Toto percento závisí od toho, aké množstvo nových áut sa predáva. Keď sa predá šesťdesiattisíc osobných áut do roka, približne deväťdesiat percent z toho je poistených. Čím je však rok výroby auta nižší, tým viac percento klesá. Práve preto, že si ľudia povedia: ja poistenie nepotrebujem, už mám staré auto. Problém vznikne, keď sa im s tým starým autom niečo stane. Zvyčajne majú staré auto preto, že nemajú na novšie, no potom nemajú ani na opravu toho starého.

GM Stretla som sa s názorom, že na Slovensku sú zlé, a preto nebezpečné cesty, ktoré jednoducho nie sú uspôsobené na rýchle autá. Súhlasíte?

Súhlasím na polovicu. Rýchlych áut je stále viac a jazdia čoraz rýchlejšie. Myslíte, že keby cesty boli veľmi zlé, nejazdili by tak rýchlo? Slovensko má krátku diaľničnú sieť, čo spôsobuje množstvo nehôd a kolízií. Dôležité je, aby vodiči prispôsobili rýchlosť stavu vozovky a svojim skúsenostiam.

GM Ktoré autíčko si vás omotalo okolo prsta?

Nepreferujem jednu konkrétnu značku. Niekoľko rokov jazdím na Volkswagene Passat, v posledných rokoch som mal všetky modely. Mám rád športové a terénne autá. Podľa mňa by auto malo spĺňať požiadavku toho, na čo ho používate.

GM Takže neomotalo si vás ani jedno, lebo ich veľmi rýchlo striedate.

Je lepšie vyskúšať viac a zostať nezávislý, ako zanevrieť na všetky značky pre jednu.

GM Medzi vaše novinky patrí produkt s názvom Golf. Prezradíte čitateľom jeho využitie?

Golf je populárny šport nielen medzi podnikateľmi. Nárast golfových hráčov je enormný. Aj my vo firme hráme golf, a tak sme začali zvažovať, čo by sme golfistom mohli ponúknuť.
Takýto produkt na slovenskom trhu chýbal. Nie je štandardný ani v Česku, ani v ostatných okolitých štátoch, a preto sme sa inšpirovali krajinami, kde je golf národným športom. Na základe toho sme pripravili poistenie. Skladá sa z toho, čo hráči golfu potrebujú: cestovné poistenie, pokrytie v prípade straty vaku s palicami, storno letenky, ak nemôžu ísť na turnaj, storno poplatkov, ak sa na ňom nemôžu zúčastniť, zlomenie palice. Medzi golfistami je zvykom, že ak dajú na jeden úder loptičku do jamky, pozvú všetkých zúčastnených na drink v golfovom klube, a my sme sa snažili pokryť aj to. S takýmto projektom sme prišli úplne prví.

GM Patríte k dovolenkárom. To je však veľmi široký pojem - ste turista, horolezec alebo obdivovateľ hlavných miest? Viem si vás dobre predstaviť aj na pláži s knihou v ruke.

Mám rád dva typy dovolenky. Takú, kde si môžem maximálne oddýchnuť a nemusím nič robiť, a extrémnu, kde môžem veľa cestovať a vidieť. V poslednom čase preferujem dovolenku, na ktorej chodím s batohom po krajine, ktorá je iná ako európska. Naposledy som bol v Egypte. Celý som ho prešiel, videl som klasický životný štýl tamojších obyvateľov. Nie som typ človeka, ktorý si ráno ľahne na pláž a do večera tam leží s knihou. Oddýchnem si vtedy, keď môžem relaxovať pri aktivite, ktorá ma zaujíma - to je to cestovanie a poznávanie.

GM Čítala som o vás, že na dovolenkách vlastne pracujete, pretože sledujete ostatných dovolenkárov a spytujete sa, čo im ešte chýba, čo ste ešte pre nich neurobili. Je to pravda?

To určite nie. Na dovolenke sa snažím oddychovať. Ale ako pri každej "chorobe" z povolania, keď sa pri debatách zavedie téma na poistenie, zaujímajú ma názory ostatných, niečo z toho ma môže inšpirovať. Je pre mňa dôležité, aby poistné produkty vznikali na základe reálnych potrieb klientov. Napríklad spomínané poistenie golfu. Keď sme ho pripravovali, stretli sme sa s hráčmi a pýtali sa ich: Čo by ste chceli, aby bolo v poistnom zahrnuté? Dovolenkárom ponúkame v rámci cestovného poistenia aj asistenčné služby, takže keď sa niečo stane, z profesionálneho hľadiska ma zaujíma, či boli naši klienti spokojní. Snažíme sa vylepšovať všetko, čo sa vylepšiť dá.
Neverím nikomu, kto tvrdí, že sa dokáže na dovolenke úplne odosobniť od práce. Je jedno, či je na dovolenke, vždy uvíta, ak môže zistiť niečo, čo sa týka jeho problematiky. Ak nerobí nič iné, aspoň pozorne počúva.

GM Horolezcom sa končia "dobré" časy a každý úkon Horskej služby si budú musieť zaplatiť zo svojho vrecka. Pripravili ste niečo pre nich?

Keďže som sa horolezectvu niekoľko rokov venoval, viem si predstaviť, čo znamená pomoc Horskej služby. Horolezectvo je krásny šport, ktorý siaha až na dno ľudských síl, ale vždy, keď už potrebujete pomoc Horskej služby, ide v podstate o život. Zatiaľ patrím k šťastlivcom, ktorí to nevyužili. Vzhľadom na to, že v krátkom čase budú tieto služby spoplatnené, chceli by sme ponúknuť návštevníkom hôr krytie na tieto krízové situácie.

GM V rámci cestovného poistenia máte ako jediná poisťovňa na Slovensku neobmedzené pokrytie liečebných nákladov. Bez neho by bolo napríklad ošetrenie zlomeniny veľmi drahým špásom, však?

Cestovné poistenie vrele odporúčam.
Mávam ho každý rok, nielen ja, ale celá moja rodina. Jeden rok som naň pozabudol. A práve vtedy som som bol odkázaný na ošetrenie, ktoré ma bez neho stálo dosť veľa peňazí. Veľmi rýchlo som vytriezvel, keď som uvidel účet, ktorý som musel zaplatiť. Odvtedy mám celoročné poistenie.

GM Neprezradíte, koľko to bolo?

Bolo to podstatne viac, ako by ma stálo celoročné poistenie. Cestujem veľmi veľa a musím zaklopať na drevo, ale do dnešného dňa sa mi nič vážnejšie nestalo. Vrátim sa k poznámke, že sme jediná poisťovňa, ktorá má neobmedzené krytie liečebných nákladov. Je to dosť podstatný fakt pre ľudí, ktorí cestujú do krajín, kde sú tieto služby veľmi drahé. Ak je akokoľvek limitované krytie, človeku stále hrozí, že náklady budú vyššie a dostane sa do problémov. Z čoho to potom uhradí? Ošetrenie závisí od toho, v akej krajine ste, ako sa vám úraz stal, či vás ošetria ambulantne, či ostanete v nemocnici, alebo musíte podstúpiť operáciu.

GM Takže výhody poistenia ste zažili na vlastnej koži...

Určite áno. Napríklad, keď mi ukradli z auta rádio.
Náhoda čaká na každého a nedá sa povedať, komu sa vyhne. Preto je dobré mať poistku a práve vtedy sa z toho "papiera" tešiť...

GM Poisťujete dokonca aj riziko teroristických útokov. Čo by ste odkázali ľuďom, ktorí si nepripúšťajú, že sa môžu stretnúť s teroristom?

Terorizmus je fenomén, ktorý si možno dosiaľ nikto neuvedomoval.
Nepolemizoval by som teda o tom, či sa poistím. Je to vec, ktorá, ak sa stane, zasiahne do života podstatnou mierou. Myslím si, že mediálny tlak a obrázky, ktoré vidíme denne v televízii, každého dostatočne presvedčia o tom, že riziko je aj u nás na Slovensku. A nielen v hlavnom meste.

GM Nepochybujem o tom, že aj zaneprázdnený riaditeľ má množstvo záľub. Teda takých, ktoré vôbec nesúvisia s prácou. Kam chodíte po energiu, ak práve nie ste na cestách?

Snažím sa byť čo najviac s rodinou. Relaxujem pri golfe, či už je to v zime alebo v lete, dnes je možné si ho zahrať aj na trenažéroch... Veľmi rád sa lyžujem, jazdím na motorkách a ak sa dá, cestujem. Oddýchnem si, keď sa venujem niečomu, čo je spojené s mojimi záľubami.

GM Ktoré z umení si vo svojom súkromnom rebríčku staviate na piedestál?

Zaujímajú ma obrazy a starožitnosti. Mám rád encyklopédie a časopisy o reštaurovaní nábytku. Na cestách navštevujem výstavy alebo obchody, ktoré sa tým zaoberajú.

GM Iba navštevujete, alebo aj nakupujete?

Niekedy navštevujem, niekedy nakupujem. Snažím sa to skĺbiť a nepreháňať.

Dátum vydania: 07.04.2006

Zdroj: Gold man