Neriskujte nepoistení! | Allianz - Slovenská poisťovňa

Neriskujte nepoistení!

Marek Jankovič: Neriskujte nepoistení!
Jazdiť autom je možno nebezpečnejšie, než hrať sa s odistenou zbraňou. Škody, ktoré môže spôsobiť chvíľka nepozornosti za volantom, môžu byť nepredstaviteľne vysoké: predstavte si hoci sumu, ktorú by mal platiť vinník reťazovej havárie s dvadsiatimi účastníkmi... Na začiatku motoristickej sezóny som sa o súvislostiach porozprával s Marekom Jankovičom, podpredsedom predstavenstva Allianz - Slovenskej poisťovne, a. s.

* Poistiť si auto, alebo nepoistiť?

Samozrejme odporúčam poistiť si ho a tvrdím to nielen preto, lebo pracujem v poisťovni. Pri povinnom zmluvnom poistení niet o čom rozmýšľať, veď, nakoniec, je povinné. Štát touto povinnosťou dáva istotu poškodeným, že spôsobené škody niekto uhradí. Otázka už len zostáva, v ktorej poisťovni sa poistiť. Absolútnou novinkou z našej poisťovne je tzv. Modrá kalkulačka. Podľa nej vypočítame cenu pre každého motoristu jednotlivo a každý si môže na našej internetovej stránke www.allianzsp. sk, alebo v call centre vopred zistiť, za koľko a za akých podmienok je možné sa poistiť.

* To je pravda, ale čo ak do mňa vrazí síce poistený vodič, ale nejde škodu do poisťovne nahlásiť?

Stáva sa to. Preto je vždy dobré mať z dopravnej nehody policajný záznam, aj keď každý motorista je povinný nahlásiť svojej poisťovni akúkoľvek udalosť, z ktorej bude potrebné niečo vyplatiť. Ak sa vinník ani napriek tejto povinnosti neprihlási, môžete sa obrátiť na Slovenskú kanceláriu poisťovateľov. Tá eviduje všetky motorové vozidlá a tiež to, v ktorej poisťovni sú poistené. Ak bolo vozidlo nepoistené, je možné vzniesť nárok voči tejto kancelárii. Môže sa stať, že nášmu vodičovi spôsobí škodu zahraničný vodič v zahraničí. Je dobré vedieť, že svoj nárok môže našinec uplatňovať na Slovensku práve prostredníctvom Slovenskej kancelárie poisťovateľov.

* Celkom iná vec je havarijné poistenie.

Áno, havarijné poistenie kryje aj škodu, ktorú ste si na aute sami spôsobili, napríklad na parkovisku. Ale tiež škodu, ktorá vznikne pôsobením živelnej pohromy (spomeňme si na tatranskú víchricu a poškodené autá, ktoré možno veľa nejazdili), alebo odcudzením vozidla. Všetkým motoristom ho odporúčam, aj tým, ktorí jazdia málo - ukazuje sa, že u nich je riziko spôsobenia nehody vyššie.

* Blížia sa dovolenky, veľa z nás pôjde autom do zahraničia.

Odporúčam si pribaliť Zelenú kartu, dôkaz, že máte uzatvorené povinné zmluvné poistenie a že náhradu škôd, ktoré môžete spôsobiť iným, zaplatí poisťovňa. Okrem toho odporúčam havarijné poistenie s rozšírenou platnosťou do Európy, ale aj cestovné poistenie. To zahŕňa aj poistenie liečebných nákladov v zahraničí, nevyhnutnú dopravu zraneného do vlasti a iné - naša poisťovňa ich ako jediná kryje v neobmedzenej výške. Je to veľmi podstatná skutočnosť, najmä ak poznáme prípady, kedy sme vyplácali za jedného klienta liečebné náklady takmer 11 miliónov korún.
Na druhej strane si tiež treba uvedomiť, že odchodom na dovolenku zanechávate na dlhší čas prázdny dom, či byt. A práve v dovolenkovom období rastie počet vlámaní a krádeží, preto netreba zabúdať ani na poistenie domácnosti. Ponúkame tri základné typy, z ktorých si každý určite vyberie pre seba ten najvhodnejší.

* Dajú sa tieto poistenia dojednať len na obdobie dovolenky?

Poistenie domácnosti je dlhodobý produkt, ale havarijné poistenie vozidla a cestovné poistenie osôb áno.

* Mimochodom, sú drahé autá častejšie havarijne poistené, než lacné? Tie sumy sú trebárs 160 000 za rok...

Drahé autá sú havarijne poistené takmer všetky. Majitelia si veľkú investíciu nenechajú predsa nepoistenú! To isté platí o nových autách, horšie je to pri predaji ojazdených áut. Práve pre ne sme pripravili poistenie Limit, ktoré je pre majiteľov ojazdených áut podstatne prístupnejšie.

* Čo je váš nový produkt Golf?

Počet golfistov na Slovensku prudko rastie a my im ponúkame poistenie všetkého, čo s golfom súvisí: od vybavenia, až po špeciality. Napríklad, ak hráč zahrá jamku na prvý úder, má povinnosť pozvať na občerstvenie všetkých spoluhráčov - teda poistíme ho proti úspechu... Poistíme ho aj proti storno poplatkom, ak zaplatil štartovné a nemôže hrať, rovnako aj jeho liečebné náklady v cudzine, odškodníme ho i v prípade, ak mu výstroj mešká a musí si na mieste požičať inú.

* Novinkou je tiež postenie nákladov Horskej služby.

Horská služba na Slovensku od júla nebude z pohľadu turistov pracovať bezplatne. Preto pripravujeme produkt, aby v prípade zásahu Horskej služby náklady neplatil poistený, ale poisťovňa. Platí to napríklad pre transport helikoptérou a pod. Toto poistenie si turisti môžu dohodnúť na presne určené obdobie.

* Poistenie skiel a vybraných rizík...

... súvisí s tým, čo sme hovorili o havarijnom poistení starších vozidiel. Tento produkt kryje poškodenie všetkého „skleneného“ na vozidle - okien, svetiel a pod. Je cenovo veľmi prístupný a osvedčí sa napríklad pri poškodení čelného skla kamienkom. Takúto situáciu pozná mnoho vodičov, mnohí menia čelné sklo aj niekoľkokrát za rok.

* Nepochybne poisťujete aj lode, dosť ich u nás pribúda.

Poistenie plavidiel je veľmi podobné poisteniu automobilov. Zo zahraničia ich najviac poisťujeme v Chorvátsku. Ponúkame poistenie zodpovednosti za škody spôsobené ich prevádzkou, ktoré je povinné, ale ponúkame aj havarijné poistenie lodí. Škody potom likvidujeme prostredníctvom sesterských spoločností.

* Aké sú vaše plány na rok 2006?

Pre spoločnosť Allianz - Slovenská poisťovňa bol rok 2005 veľmi úspešný a našou snahou je v tomto trende pokračovať. Ročne zlikvidujeme okolo 800 tisíc poistných udalostí a vyplatíme asi 10 milárd korún. Pri likvidácii škôd používame elektronický systém využívajúci digitálnu dokumentáciu. To veľmi urýchlilo vyplácanie peňazí. Na Slovensku máme 57 pobočiek, no vo sfére automobilov spolupracujeme aj so stovkami servisov a predajcami vozidiel, takže naša dostupnosť je veľmi dobrá. Navyše, prevádzkujeme najväčšie call centrum spomedzi všetkých poisťovní a pre našu poisťovňu pracuje vyše 5 tisíc agentov. Preto poistiť sa a najmä zlikvidovať prípadnú škodu určite nie je v našej poisťovni problém!

Dátum vydania: 20.04.2006

Zdroj: Gold car