Poisťovne hľadajú nových klientov aj vo firmách | Allianz - Slovenská poisťovňa

Poisťovne hľadajú nových klientov aj vo firmách

Ľudia uzatvorili za prvé tri mesiace tohto roka nové životné poistky za vyše miliardu korún. S výnimkou Amslica najväčšie poisťovne v nových zmluvách vyzbierali medziročne o 11 až 90 percent viac peňazí. Pripisujú to aj novej daňovej úľave, ktorá od januára zvýhodňuje firmy, ak prispievajú zamestnancom na splátky životného poistenia.
Podniky si ako daňový náklad môžu od tohto roka zarátať aj príspevky zamestnancom na životné poistenie. Jeho postavenie sa tým zrovnoprávnilo s doplnkovým dôchodkovým sporením (predtým poistením, pozn. red.), ktoré využívalo výsadu podpory od zamestnávateľov do vlaňajška ako jediné. Podniky si môžu do nákladov zarátať príspevky spolu, ale najviac do výšky šesť percent z objemu hrubých miezd a vyplatených náhrad platov.
Poisťovniam sa tak otvorili nové možnosti. Ak si podchytia firmu, môžu na zmluvy získať viac jej zamestnancov. Firma podľa zákona prispieva len na zmluvy tých poisťovní, s ktorými má oficiálnu dohodu. Podľa doterajších skúseností s doplnkovým sporením sa čaká, že príspevok od firmy vo výške 70 až 100 percent bude motivovať pracovníkov uzatvoriť si novú životnú poistku, hoci už nejaké predošlé splácajú.
Ako prvé podniky poisťovne oslovujú doterajších firemných klientov. "Pri nich vieme, koľko majú približne zamestnancov a či ide o ziskovú firmu. Len taká totiž podporuje sociálne výdavky pracovníkov," konštatuje Andreas Kreutz z Allianz-Slovenskej poisťovne.
Na druhej strane životné poisťovne ako ING a Winterthur, ktoré majú v jednej finančnej skupine doplnkovú dôchodkovú spoločnosť, ťažia práve z jej doterajších vzťahov s podnikmi.
Poisťovne sa neobávajú toho, že sa popri doplnkovom sporení nepresadia. Mesačne si totiž ľudia cez toto sporenie odkladajúv priemere 300 až 400 korún. Daňová úľava pre samotných občanov pritom núka priestor až na sumu 1 000 Sk mesačne. Práve tohto rozdielu sa chcú poisťovne chytiť. Stavajú aj na odlišnosť produktov.
"Firma, ktorá už prispieva zamestnancom na doplnkové sporenie, je pre nás určitým spôsobom dokonca atraktívnejšia, lebo vieme, že mázáujem finančne podporovať spokojnosť pracovníkov," dodáva Kreutz.
Domáce podniky s najväčším počtom zamestnancov zrejme podporu životného poistenia ponúknu až od budúceho roku. Pre tento rok by im to mohlo významne zvýšiť už schválené výdavky. Z Pravdou oslovených najväčších firiem doteraz prispievali na doplnkové sporenie všetky.
S novou daňovou úľavou poisťovne zrejme príliš neuspejú u živnostníkov. Doteraz využívali možnosť prispievať pracovníkom na doplnkové sporenie len sporadicky. "Nepredpokladám, že sa to zmení pri životnom poistení. Pre živnostníka je to náklad na zamestnanca navyše. Už v súčasnosti zaňho platívysoké odvody," argumentuje Ján Kaduc zo Slovenskej živnostenskej komory.

Dátum vydania: 13.05.2006

Zdroj: Pravda