ANNA GAJDÁROVÁ: SLNKO V DUŠI | Allianz - Slovenská poisťovňa

ANNA GAJDÁROVÁ: SLNKO V DUŠI

Keď nám vznikne škoda a sme poistení, zvyčajne si povieme, že máme šťastie v nešťastí. Náhradu za škodu na našom majetku alebo zdraví nám vyplatí poisťovňa. Najskôr ju však musí posúdiť likvidátor. O tom, že túto profesiu môže úspešne vykonávať aj žena, svedčí Anna Gajdárová, riaditeľka odboru likvidácie poistných udalostí v neživotnom poistení v Allianz - Slovenskej poisťovni. S obhliadkami áut začala pred siedmimi rokmi.

* MIAU Riadite odbor likvidácie poistných udalostí v neživotnom poistení v najväčšej poisťovni na Slovensku. Dokážete nám "ľudsky" vysvetliť, čo to znamená?

Sme skupina ľudí, ktorá zabezpečuje odškodnenie a náhradu za škody, či už na hnuteľnom alebo nehnuteľnom majetku, ktoré vzniknú našim klientom. Aspoň tak by sa dala stručne zhrnúť práca na likvidácii.

* MIAU V minulosti ste dva roky pracovali ako sekretárka. Čo všetko ste si uvedomili počas tejto práce? Boli ste presvedčená, že pri nej zotrváte alebo ste ju považovali len za dočasnú?

Čo som si uvedomila? To, ako sa má šéf dobre ... (smiech). Keď sa má dobre, má sa dobre aj jeho sekretárka. Práca šéfa nie je vôbec jednoduchá. V sekretárke musí mať spoľahlivú osobu, ktorá je dušou jeho pracovného dňa. Je to veľmi náročná práca. Šéf si nemôže viac želať ako poriadnu sekretárku, ktorá rozumie jeho práci.

* MIAU Určite ste si už vtedy predstavovali, že budete mať jedného dňa svoju sekretárku a vy budete v role nadriadenej...

Priznám sa, že nie. V tom období som ani nemala ambíciu riadiť kolektív ľudí, pretože som študovala na vysokej škole a čas som delila medzi prácu, záujmy a školu. Prišla však príležitosť, a tak som ju využila.

* MIAU Počula som o vás, že neznášate stereotyp. Čo všetko vám prináša terajšia práca?

Stereotyp určite nie, lebo každý prípad je iný. Práca mi prináša predovšetkým vnútorné obohatenie a obrovské skúsenosti. Každý deň sa učím. Nechcem svoju prácu prirovnávať k lekárskemu povolaniu, lebo je to neporovnateľné. Medicína je pre mňa nedosiahnuteľná a prechovávam k nej veľkú úctu. Napriek tomu majú tieto profesie niečo spoločné. Aj práca likvidátora je povolanie, v ktorom sa treba stále učiť. Každý prípad je iný, taktiež aj každý ľudský osud, s ktorým sa stretávame. Škody v sebe zahŕňajú rôzne odškodnenia a nároky, ktoré klientom platíme. Treba byť ekonóm, psychológ, sociológ, daňovník, mzdár... Takže moja práca mi prináša hlavne poznanie.

* MIAU V ktorej z týchto rol sa cítite najlepšie?

Každá z činností, ktoré som spomínala, má svoje čaro. Najviac ma však napĺňa moja súčasná pozícia - to znamená riadenie ľudí. Teší ma, keď môžem spolupracovať s ľuďmi, ktorí rozmýšľajú nielen nad prácou, ale aj pri práci, ktorí ma svojím poznaním a skúsenosťami obohacujú a hlavne, ktorí dokážu vytvárať perfektný tím. Teším sa, že môžem povedať, že teraz takých šikovných ľudí okolo seba mám a spoločne v našej práci napredujeme.

* MIAU Pred siedmimi rokmi ste vykonávali obhliadky áut. Predsa len - automobily sú prevažne doménou mužov. Dôverovali vám?

Priznám sa, že auto som už dlho neobhliadala. Aj teraz, keď zaskočím do obhliadkovej haly, dá sa mnohým mužom vyčítať z tváre začudovanie. V tomto smere si nerobím ilúzie, že sa to raz zmení. V novom systéme likvidácie máme dnes výhradne mužov, ktorí obhliadajú motorové vozidlá. Nie preto, že by sme ženám neverili alebo ich podceňovali, ale je to naozaj náročná práca v teréne bez ohľadu na počasie a pri dopravných nehodách. Preto je vhodná skôr pre mužov. Na likvidácii škôd, kde sa vykonáva rozhodnutie o výplate náhrad klientom, však zamestnávame aj ženy a robia to veľmi dobre. Rovnako vykonávajú aj obhliadky škôd na majetku a ich práca je takisto vysoko profesionálna.

* MIAU Likvidátor sa iste nezaobíde bez motoristických znalostí. Máte aj vy záľubu v autách?

Vyrastala som v rodine, kde sme boli dve sestry. Keďže otec nemal syna, bola som to práve ja, ktorú viedol odmalička k "mužským" prácam. Vždy ma zaujímali autá a motorky. Keď som mala pätnásť rokov, tajne som zobrala otcovi motorku, a tá na mňa spadla a zranila ma. Takže z tajnej akcie sa stala verejná, so slzami v očiach. Na motorové tátoše som však nezanevrela a vzťah mi k nim ostal dodnes. Nielen profesionálny, ale aj súkromný, napríklad tým, že šoférovanie je môj koníček a relaxujem pri ňom. Terajšia technológia vozidiel a ich vývoj ide veľmi rýchlo dopredu, a preto aj odborné nároky na našich špecialistov, ktorí sa zaoberajú kalkuláciami a výplatami škôd na vozidlách sú veľmi vysoké.

* MIAU Čítate motoristické časopisy?

Áno, pretože nechcem stratiť prehľad, čo sa deje vo svete motorizmu. Rada sa zúčastňujem na autosalónoch, kde sa dá nielen pozerať na nové modely, ale môžete sa ich aj "dotknúť". Na druhej strane s motoristickými časopismi veľmi intenzívne spolupracujeme z dôvodu, že sa snažíme nielen našim klientom poradiť, aký je postup pri škode, ale napríklad aj to, aké majú výhody, ak si u nás uzatvorili poistenie... A rada si tiež prečítam článok alebo rozhovor s kolegami.

* MIAU Žena vo vašej funkcii iste potrebuje disponovať určitými vlastnosťami. Okrem toho, že máte vodcovskú schopnosť, považujete sa za cieľavedomú a hlavne výrečnú?

Určite áno. To, že som na takomto poste, už svedčí o tom, že azda nejaké manažérske a vodcovské schopnosti mám. Pomohli mi k tomu, aby som si vytvorila skvelý tím ľudí, s ktorými sa dobre spolupracuje.

* MIAU Riadite takmer šesťsto ľudí. Aký je to pocit?

Predovšetkým je to o zodpovednosti a obrovskej výzve. Každý spolupracovník je jedinečný a má v sebe obrovskú energiu, ktorú vie tejto firme odovzdať. Snažím sa byť s kolegami v kontakte, navštevovať pobočky, aj keď je na to málo času. Cítim veľkú zodpovednosť za to, že im dokážem zabezpečiť prácu, vhodné pracovné prostriedky a podmienky, aby boli prospešní pre firmu.

* MIAU Je dobré spomenúť, že vaša likvidácia je medzi poisťovňami najrýchlejšia.

Áno, u nás dostane klient peniaze čo najskôr. V tom je naša poisťovňa určite najrýchlejšia. A nie je len najrýchlejšia, máme veľký tím odborníkov, ktorí svojej práci rozumejú. Rýchlosť sa u nás rozhodne spája aj s profesionalitou.

* MIAU Zoberme si príklad. Predstavme si, že mám škodu na aute. Ako mám postupovať pri jej nahlásení?

V Allianz - Slovenskej poisťovni je to veľmi jednoduché. Sú dva varianty, ako môžete získať odškodnenie za poškodené vozidlo. Môžete prísť osobne do priestorov, ktoré má naša poisťovňa. Máme takzvané obhliadkové strediská, kde sa vám bude venovať náš technik, ktorý vykalkuluje na mieste výšku škody. Klient sa rozhodne, či si zoberie peniaze, alebo pôjde do zmluvného servisu, s ktorým má Allianz - Slovenská poisťovňa zmluvu, kde mu nielen auto opravia, ale v spolupráci so zmluvnými partnermi ponúkame klientom aj rôzne benefity ako napríklad náhradné vozidlo, vyčistenie interiéru vozidla či začatie opravy do 24 hodín. Na tomto princípe je veľmi intenzívna spolupráca napríklad s firmou Auto Valušek.

* MIAU Dostanem úplne nové vozidlo?

Nehovoríme o novom, ale o náhradnom vozidle. Dostanete podobný typ vozidla s približnou kubatúrou vášho auta.

* MIAU Priblížite nám projekt CAR TV?

Je to jedinečný projekt. Firma, s ktorou spolupracuje Allianz - Slovenská poisťovňa je veľmi výhodná pre klientov v prípade totálnej škody. Ak sa pýtate, čo so zvyškami poškodeného, úplne zničeného vozidla, máme pre vás riešenie. Doteraz s tým mali klienti len problémy: buď museli podávať inzerát, alebo oslovovať bazáry, servisy, prípadne kamarátov - teraz to všetko znáša poisťovňa. Projekt CAR TV spočíva v tom, že vozidlo zaevidujeme do európskej databázy nákupcov poškodených vozidiel. Najlepšiu ponuku, respektíve najvyššiu sumu, za ktorú je nákupca ochotný kúpiť poškodené vozidlo na burze, klientovi oznámime. Ak s ňou súhlasí, nákupca príde v priebehu tridsiatich dní ku klientovi. Vezme si ho a vyplatí mu peniaze. Jednoduché riešenie, ktoré šetrí čas a nervy.

* MIAU "Vstúpilo" auto aj do vášho súkromného života? Máte k svojmu autu špeciálny vzťah, alebo ho beriete len ako dopravný prostriedok?

Moje prvé súkromné auto bola Toyota Yaris. Nazvala som ju lentilka, lebo bola červená a mala som k nej veľmi osobný vzťah. Predala som ju vzhľadom na to, že som medzičasom dostala služobné auto, lentilka mi zbytočne stála v garáži. Tak som ňou urobila radosť niekomu inému. Zhodou okolností si ju kúpil pán, ktorý býva asi o štyri ulice ďalej, ako moji rodičia. Keď k nim prídem na návštevu, vždy si ju pozriem a trochu si za ňou posmútim.

* MIAU Pri vašom povolaní riešite následky dopravných nehôd - vidíte rozbité autá, zranených ľudí alebo mŕtvych. Dokážete sa od toho odosobniť? Kedy a na čom sa dokážete zasmiať? Ide to občas aj v práci?

Aj pri svojej práci sa občas stretávame s humornými príbehmi, keď nám klienti nahlasujú alebo opisujú, ako vznikla škoda. Napríklad v poistných zmluvách máme poistenie vandalizmu. Vandalizmus je definovaný ako "poškodenie, alebo zničenie poistených vecí inou osobou než poistníkom, alebo poisteným",... Je dôležité klásť dôraz na slovo osoba. Raz k nám prišiel klient, ktorý nahlásil, že mal v motore auta potkana, ktorého chcel chytiť pes a rozhrýzol mu pritom auto. Jednoznačne trval na tom, že potkan i pes sú vandali, ktorí poškodili jeho vozidlo, a preto mu máme vyplatiť škodu z poistenia rizika vandalizmu... V ďalšom prípade viedla naša klientka s manželom malé poľnohospodárske združenie, v ktorom chovali ošípané. Tie však napadol mor a klientke presne v tom období zomrel manžel. V rámci hlásenia škody, pri ktorej súčasne žiadala o zrušenie zmluvy, napísala: "Vzhľadom na to, že manžel zomrel a žiadnu sviňu chovať nebudem, žiadam o zrušenie zmluvy." Takýchto príhod je viac, ale nie všetky sú vhodné na zverejnenie.

* MIAU Nezabúdate pri takomto pracovnom tempe na svoj súkromný život?

Snažím sa nezabúdať. V minulom živote som bola asi ryba, lebo milujem vodu v akejkoľvek forme a podobe. Okrem toho sa snažím veľa cestovať. Zakaždým presviedčam šéfa, aby mi dal na mesiac dovolenku. Tento rok ma lákajú dve vysnívané destinácie: Nový Zéland a Madagaskar. Či sa mi to podarí, neviem. Zatiaľ mám len veľkú túžbu. Keď už som na dovolenke, tak sa snažím nielen spoznať krajinu, ale dostať sa aj na morské dno, lebo sa rada potápam.

* MIAU Patríte aj vy k vyznávačkám golfu? Čím a kedy si vás získal tento šport?

Nahovorili ma naň moji kolegovia v práci. Už som si spravila aj zelenú kartu. Považujem sa však stále za amatéra. Je to úžasný šport vhodný na sústredenie a veľmi dobre sa pri ňom relaxuje.

* MIAU Aké vlastnosti na ľuďoch najviac oceňujete?

Páči sa mi, keď ľudia rozmýšľajú nad tým, čo robia. Z osobného hľadiska zase oceňujem pozitívne myslenie. Zahŕňa v sebe správne vystupovanie, úsmev v očiach, slnko v duši a schopnosť pokojne riešiť problémy.

Dátum vydania: 03.05.2006

Zdroj: Miau