Cestovné poistenie bez obmedzenia | Allianz - Slovenská poisťovňa

Cestovné poistenie bez obmedzenia

Hovorí sa, že najlepšieho priateľa poznáš v núdzi, a tak práve cestovné poistenie ocenili najviac tí, ktorí sa ocitli v problémoch - či už na dovolenke, alebo na služobnej ceste v zahraničí.

K modernému cestovaniu neodmysliteľne patrí aj cestovné poistenie. Práve v letnom období, keď sa väčšina Európanov vydáva na cesty za oddychom, treba myslieť aj na túto súčasť novodobého turizmu. Najčastejšie sa cestovné poistenie spája (a aj využíva) v prípade zdravotných komplikácií alebo úrazu v zahraničí. Hoci slovenskí občania od vstupu do Európskej únie v máji 2004 majú nárok na základnú zdravotnú starostlivosť v prípade ohrozenia zdravia alebo života v hociktorom štáte EÚ, skúsenosti potvrdili, že uzavreté cestovné poistenie je v prípade potreby neporovnateľne istejšou zárukou bezproblémového lekárskeho ošetrenia.

Za 6 800 Sk služby za 11 miliónov
Podľa doterajších skúseností Allianz - Slovenskej poisťovne výška vyplatených náhrad sa v podobných prípadoch pohybuje od niekoľko tisíc do niekoľko miliónov korún. Najčastejšími poistnými udalosťami počas letnej sezóny bývajú žalúdočné a tráviace problémy (priemerné náklady okolo 5 000 Sk), chrípka a zápal priedušiek s vysokými horúčkami (náklady okolo 5 000 Sk), alergické reakcie na slnko (náklady od dvoch do päť tisíc korún) a akútne zubné ošetrenie (náklady zvyčajne v rozmedzí od päť do desaťtisíc korún). Okrem akútneho ošetrenia hradí cestovné poistenie aj náklady na nevyhnutný pobyt v zdravotníckom zariadení v zahraničí, prípadne prevoz do vlasti. Najvyššia doteraz hradená poistná udalosť dosiahla výšku 11 miliónov korún, pričom poistená osoba mala uzatvorené celoročné cestovné poistenie platné pre celý svet, ktoré ju vyšlo iba na 6 800 Sk. Bežné jednorazové komplexné cestovné poistenie, aké využíva väčšina dovolenkárov, vychádza približne na 40 Sk za deň, detské sadzby sú ešte nižšie.

Asistenčná služba Elvia
Súčasťou cestovného poistenia je asistenčná služba. Cestovné poistenie Allianz - Slovenskej poisťovne využíva osvedčené služby asistenčnej spoločnosti Elvia Assistance Praha, ktorá je súčasťou medzinárodnej skupiny Mondial Assistance. Tá prostredníctvom 37 kancelárií v 28 krajinách ročne vybaví takmer 12 miliónov poistných udalostí. Výhodou jej stredoeurópskej centrály je, že slovenskí turisti sa s jej pracovníkmi ľahko dohovoria aj vo svojom materinskom jazyku, čo ocenili najmä tí, ktorí napr. v šoku po havárii zabudli na všetky cudzie slovíčka, ktoré sa predtým naučili. Profesionálne zaškolená obsluha pomôže aj pri sprostredkovaní informácií s personálom zahraničnej nemocnice, ktorý nemusí vždy ovládať rovnaký jazyk, akým sa dohovorí náš turista. Komplexné cestovné poistenie však nie je iba zabezpečenie zdravotnej pomoci v prípade potreby. Obsahuje aj úrazové poistenie, ktoré pamätá aj na odškodnenie v prípade trvalých následkov úrazu, prípadne smrti. Samozrejme, nevzťahuje sa však na niektoré adrenalínové športy, ktoré si treba pripoistiť osobitne.

Nejde len o zdravie
Strata alebo krádež batožiny môže pokaziť celú dovolenku, ale aspoň čiastočne to môže kompenzovať jej poistenie. Podobná skúsenosť platí aj v prípade, ak dlho plánovanú dovolenku treba na poslednú chvíľu zrušiť. Na podobné prípady myslí poistenie stornovacích poplatkov. Oveľa dôležitejšie je však poistenie zodpovednosti za škody spôsobené v zahraničí, ktoré je tiež súčasťou komplexného cestovného poistenia. Podobných poistných udalostí, našťastie, nebýva veľa, ale ich náhrady dosahujú podstatne vyššie sumy. Niekedy stačí na prvý pohľad banálna nehoda, ktorá však môže mať nečakané následky. K najkurióznejších prípadom, ktoré eviduje Allianz - Slovenská poisťovňa, patrí nešťastne prevrhnutá šálka s kávou na počítačový server, ktorej nasledujúce škody sa vyšplhali na neuveriteľnú sumu vyše pol milióna slovenských korún. Aj v tomto prípade škodu za klienta, ktorý mal uzavreté komplexné cestovné poistenie, uhradila Allianz - Slovenská poisťovňa.

Dátum vydania: 02.06.2005

Zdroj: Eurobiznis, str. 1