Poistiť umenie nemusí byť umenie | Allianz - Slovenská poisťovňa

Poistiť umenie nemusí byť umenie

V nedeľu 21. augusta uplynie práve 100 rokov od najslávnejšej krádeže umeleckého diela v histórii, pričom táto udalosť stále vyvoláva celosvetovú pozornosť. Akoby aj nie, ide o slávnu Monu Lisu od Leonarda da Vinciho. Ako je možné, že sa zlodej Vincenzo Perugia dokázal nepozorovane vytratiť z múzea Louvre aj s najslávnejším obrazom?

Zlodej sa ukryl v nedeľu večer v múzeu a nechal sa v ňom na noc zavrieť. V pondelok, keď múzeum bolo zatvorené, obraz ukradol a ušiel. O pár rokov neskôr ho aj s obrazom zatkli, keď sa ho snažil predať starožitníkovi vo Florencii. Nie všetky krádeže umeleckých diel však majú takýto šťastný koniec. Omnoho častejšie sa majiteľom po návšteve zlodejov nevráti ani obraz ani peniaze. Väčšina umeleckých diel totiž nie je poistená.

Aj napriek tomu, že špecializovaní zlodeji spôsobia každý rok na celom svete škody v hodnote približne šesť miliárd eur, zberatelia podceňujú riziko krádeže. Toto číslo je jedným z najvyšších v oblasti trestnej činnosti hneď po praní špinavých peňazí či obchodovaní s drogami.

Naivita zlodejov alebo majiteľov?
„Zlodejov ku krádeži umeleckých diel motivuje chamtivosť, domnievajú sa, že ich úlovok bude mať vysokú hodnotu, ktorú však odhadujú bez znalosti trhu, takže často je v ich počínaní veľa naivity. Podobne sa však správajú aj majitelia týchto predmetov, ktorí si riziko krádeže neuvedomujú až do doby, kým sa im osobne neprihodí,“ hovorí Georg Freiherr von Gumppenberg, vedúci poistenia umeleckých predmetov Allianz v Nemecku.

Na umelecké diela si nebrúsia zuby len zlodeji, k ich zničeniu alebo poškodeniu stačí aj jedná živelná pohroma. A zoznam rizík pokračuje – od bleskovej povodne počas dovolenky až k požiaru, ktorý bol spôsobený skratom v rýchlovarnej kanvici. „Veľmi často sa stretávame s prípadmi poškodenia umeleckých diel vodou, ktorá vytiekla z vodovodných zariadení,“ hovorí Jozef Hrdý, riaditeľ likvidácie poistných udalostí v neživotnom poistení z Allianz – Slovenskej poisťovne.
V prípade, že sa už nehoda stala, je účelné, aby majiteľ mal k dispozícii zoznam poškodených alebo zničených predmetov s podrobným popisom ich výrazných charakteristík, v prípade cennejších predmetov aj znalecké posudky, doklady o dedičstve, zakúpení a podobne. „Veľmi dôležitá je aj fotodokumentácia, a to ako pre poisťovňu, tak ja pre políciu, pretože vďaka fotografiám sa môže po krádeži zvýšiť šanca na vypátranie predmetu,“ hovorí Jozef Hrdý z Allianz – SP. Samozrejme, odporúča sa odložiť spomínané dokumenty mimo poistenú domácnosť, aby sa pri predmetnej škode nestali jej obeťou aj ony.

V Allianz – SP sa stretli aj s požiadavkou na poistenie umeleckých diel v byte v hodnote 20 miliónov eur. Pri žiadosti o predloženie dokladov na stanovenie ceny si to však majiteľ rozmyslel.

Poistenie výstav umenia
Allianz – Slovenská poisťovňa však nechráni iba umelecké diela v domácnosti, ale poisťuje aj ich prepravu či výstavu, ako sa vraví „z klinca na klinec“, teda od ich zvesenia až po zavesenie po ich návrate späť. Medzi mnohé umelecké výstavy, ktoré Allianz – SP takto poistila, patrí napríklad aj mimoriadne úspešná tohtoročná výstava „Galandovci – Legendy slovenskej moderny“ a výstava „Umenie reštaurovania II.“ v Galérii mesta Bratislava, ktorá predstavuje až 61 reštaurátorských projektov. Aj pri tomto druhu poistenia už Allianz – SP zaznamenala škody. „Veľkú škodu môže spôsobiť už aj pád obrazu a poškodenie jeho rámu,“ konštatuje Jozef Hrdý z Allianz – SP.

Škody môže spôsobiť aj pozvaný hosť
Umelecké diela sa stávajú častým predmetom poistných udalostí z poistenia zodpovednosti. Môže sa napríklad stať, že dieťa na návšteve u kamarátky rozbije vitrínu na starožitnej komore či ručne maľovanú vázu. Pohromy sa však môžu stať aj v rámci susedskej výpomoci. Napríklad keď kolegyňa z práce príde na pomoc pri upratovaní alebo sused so sťahovaním. „V týchto prípadoch sú však likvidátori ostražití, pretože veľakrát práve takéto príbehy „zaváňajú“ poistným podvodom,“ uzatvára Jozef Hrdý z Allianz – SP.

Dátum vydania: 19.08.2011

Kontakty pre novinárov

 • Lucia Muthová
  hovorkyňa, riaditeľka odboru firemnej komunikácie
  Tel.: +421.2.5963 3114
  e-mail:

 • Helena Kanderková
  špecialistka externej komunikácie
  Tel.: +421.2.5963 3104
  e-mail:
Youtube Facebook