Ako sa chrániť v sociálnej sieti | Allianz - Slovenská poisťovňa

Ako sa chrániť v sociálnej sieti

Dnes je omnoho viac ľudí ako kedykoľvek predtým súčasťou sociálnych sietí. Len samotný Facebook má viac než 500 miliónov užívateľov (podľa Facebook statistics on http://www.facebook.com/press/info.php?statistics). Ľudia môžu veľa stratiť, ak ich bezpečnosť v sociálnej sieti nie je dostatočná. Ich osoba a identifikujúce údaje všetkých, s ktorými sú spojení, môžu znamenať riziko.

Naviac, mnoho mobilných prístrojov umožňuje infekciu vírusmi a otvára novú vstupnú bránu pre hackerov a zákerné spamy, čím môžete ohroziť bezpečnosť svojich osobných údajov.

„Mobilné telefóny a laptopy spôsobili komunikačnú revolúciu v spoločnosti,“ hovorí Viktor Cingel, člen predstavenstva Allianz – SP a viceprezident zodpovedný za oblasť IT. „V súčasnosti je nevyhnutné chrániť si osobné údaje vždy, keď využívate výhody týchto úžasných a stále sa vyvíjajúcich technológií. Nezabúdajme, že možnosti technológií sú ohromné, zdokonaľujú sa veľmi rýchlym tempom a vďaka internetu sa globalizujú. Nie je nič nezvyčajné, ak rôzne servery zbierajú a párujú informácie do ucelených blokov. Informácie, ktoré o sebe na internet neuvážene umiestnite, sú tam potom takmer „navždy“ a vaše druhé virtuálne „ja“ na internete je potom realitou, s ktorou môžete alebo nemusíte byť neskôr stotožnený“.

Ponúkame vám preto zopár odporúčaní ako chrániť svoje osobné údaje a zaistiť bezpečnosť vo svete sociálnych sietí:

 • Nepoužívajte rovnaké mená a heslá v rôznych internetových službách, rozhodne homebanking a sociálne sieť sú dva rozličné svety, kde rovnaké meno a heslo je veľké riziko.
 • Neposkytujte ani neposielajte žiadne tajné osobné údaje (napr. detaily z banky, zdravotné záznamy, celý dátum narodenia, domácu adresu, miesto narodenia, číslo sociálneho poistenia a pod.). Sociálne siete od vás pred prihlásením nevyžadujú tento druh informácií.
 • Meňte svoje heslo najmenej raz za mesiac. Nemeňte ho, ak vás k tomu vyzývajú, môže to byť len pasca. Nikdy si neautomatizujte uloženie vášho hesla a vymazávajte históriu minimálne raz týždenne.
 • Vyhnite sa tomu, aby sa vaši priatelia či kolegovia prihlasovali do sociálnych sietí na vašom počítači a rovnako sa vy neprihlasujte na cudzích. Môžu vám infikovať počítač prehliadaním neoverených stránok alebo vaša prihlasovacia bezpečnosť môže byť ohrozená prostredníctvom „cookies“ uložených v počítači.
 • Nie je veľmi múdre akceptovať žiadosť o priateľstvo, ak danú osobu nepoznáte, i keď máte spoločných známych. 
 • Online sa môžete rozprávať o svojich prázdninách alebo dovolenke vtedy, ak ste sa vrátili, nikdy nie pred odchodom. Mohlo by sa to stať pozvánkou pre zlodejov, aby sa zastavili u vás, keď budete preč.
 • Často kontrolujte vaše bezpečnostné nastavenia. Zmeny na internete alebo sociálnej sieti môžu vaše nastavenia vymazať bez toho, aby ste o tom vedeli. Pochopte a udržiavajte vami požadovaný stupeň súkromia.
 • Mobilné aplikácie sú veľmi populárne. Zistite si, či spoločnosti, ktorých ste zákazníkom a poskytujú vám aplikácie, sú bezpečné. Pomôže vám v tom aj jedna zo spoločností skupiny Allianz, ktorá poskytuje tieto informácie na http://itunes.apple.com/us/app/firemans-fund-mobile-app/id410937925?mt=8 .
 • Urobte si čas na to, aby ste sa naučili, ako využívať sociálnu sieť efektívne. Každá stránka poskytuje informácie o bezpečnostných nastaveniach a tiež poskytuje rady „ako sa...“ Mnoho stránok vám pomôže s detailmi ako sú nastavenia, možnosti vytvárania skupín priateľov s rôznymi úrovňami bezpečnosti alebo ako sa vyhnúť vzťahovým pascám, napr. www.allfacebook.com.
 • Rodičia musia poznať aktivity svojich detí a chrániť počítačový systém pred zneužitím.
 • Vždy sa zamyslite nad tým, čo chcete zverejniť na „stene“ alebo na „skle“. Pamätajte, že všetko, čo napíšete, budú vidieť nielen vaši priatelia, ale mimo vašej kontroly sa ocitnú osoby - priatelia vašich priateľov, ak sa niekto rozhodne vašu informáciu na „stene“ komentovať.
 • Nikdy nezdieľajte súbory z vášho počítača alebo mobilného zariadenia. Ak sa pripojíte na Wi-Fi, všetko, čo zdieľate, môžu vidieť aj ostatné osoby pripojené na túto sieť. Rozhodnite sa súbory a tlačiarne nezdieľať alebo používajte len správnu a overenú sieť.
 • Bezpečné stránky sú najistejšie. Vždy si všimnite aj symbol zámku na vašom prehliadači. Veľa prehliadačov ponúka informáciu, či je používaná stránka bezpečná.
 • Dávajte si pozor na zabezpečenie WIFI pripojenia (heslom, obmedzením prístupu), prípadne pri takomto pripojení nerobte nič, o čo by ste sa nechceli podeliť s kýmkoľvek.

Dátum vydania: 17.03.2011

Kontakty pre novinárov

 • Lucia Muthová
  hovorkyňa, riaditeľka odboru firemnej komunikácie
  Tel.: +421.2.5963 3114
  e-mail:

 • Helena Kanderková
  špecialistka externej komunikácie
  Tel.: +421.2.5963 3104
  e-mail:
Youtube Facebook